Boş Mideye Sarımsak Yemenin Faydaları

Şu ana kadar yapılmış bilimsel araştırmalara göre, boş mideyle sarımsak yemenin ilk faydası, sarımsağın vücuda girdiği anda çok güçlü bir antibiyotiğe dönüşmesidir. Hatta kahvaltı yapılmadan önce yenen sarımsağın etkisi çok daha güçlü olmaktadır. Çünkü açığa çıkmış bakterilerin kendilerini sarımsağa karşı korumaları mümkün değildir. 

Ayrıca yüksek tansiyondan şikayetçi çok sayıda kişide sarımsağın tansiyon için şifa kaynağı olduğunu bilmektedir. Sarımsak dolaşım sistemine iyi gelmesinin yanı sıra, karaciğer ve mesanenin de çalışmasına yardımcı olmaktadır. İshal, sindirim ve mide sorunlarına da iyi gelen sarımsak, aç karnına yenildiğinde sinir sorunlarına da iyi gelir.

Boş Mideye Sarımsak Yemenin Faydaları

Tüm bunların dışında mide sorunlarına iyi gelen sarımsak, sindirim ve iştah tetiklemesiyle birlikte stresli zamanlarda mide asidini önleyerek kişinin bu konuda da rahatlık yaşamasına yardımcı olur. Sarımsak şu ana kadar saydığımız şifalı özellikleri sayesinde dünya çapında en yararlı sebzeler arasında olduğu bilinmektedir.

Alternatif tıpta da bedeni arındırmak için kullanılan en güçlü yiyeceklerden birisi olan sarımsak, bu alandaki uzman kişilerin en favori tedavi aracıdır. Alternatif tıp uzmanlarına göre sarımsak, parazit ve kurtları ortadan kaldırıp tifo, diyabet, depresyon ve bazı kanser türlerini de önleyebilmektedir.

Küçücük boyuyla bu kadar faydalı bir sebze olan sarımsak ayrıca solunum hastaları için de bir şifa kaynağıdır. Tüberküloz, zatürre, soğuk algınlığı, bronşit, kronik bronşit, akciğer tıkanıklığı, astım ve boğmaca gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde doğal bir ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca sarımsağın basur, kabızlık, kulak ve diş ağrısına da iyi geldiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Bir çok doktor hastasına içerisinde çeşitli kimyasallar bulunan ve yan etkileri çok çeşitli olan ilaçlar yerine doğal olan sarımsağı önermektedir. Ancak sarımsağın tüm bu faydalarını bilmemize rağmen sarımsağa olan alerjiniz yüzünden sarımsak yemekten çekiniyorsanız, size bu konuda da bazı önerilerimiz vardır. İlk olarak sarımsağa alerjisi olan kişiler kesinlikle sarımsağı çiğ olarak yememelidirler. Eğer ki cildiniz de kabarma, ateş yükselmesi veya baş ağrısı gibi yan etkiler fark edilirse sarımsak yemeyi anında kesmelisiniz.

Sarımsak tüketmenin HIV ve AIDS ilacı alan kişilerde yan etkileri ortaya çıkarmasına neden olduğunu açıklayan bazı çalışmalar olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çok dikkatli olmalı ve sarımsak yemeye devam etmeden önce bu belirtilere dikkat etmelisiniz.

Son olarak ise; Eğer sarımsağın keskin kokusu sizi rahatsız ediyorsa, bu yüzden onun sunduğu şifadan mahrum kalmanıza gerek yoktur. Sarımsak yerine hap şeklinde alabileceğiniz takviyeleri kullanabilirsiniz. Fakat doğal sarımsak kadar etkili olmayacaktır.

Bu makalemizi beğendiniz mi? Sıradaki makalemizi de okumak ister misiniz?

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!