Gelip Geçici Dünyanın Aldatıcı Güzellikleri

Aç Doyar da Aç Gözlü Doymaz

Asya’da maymun yakalamak için kullanılan bir çeşit tuzak vardır. Bir Hindistan cevizi oyulur ve iple bir ağaca veya bir kazığa bağlanır. Hindistan cevizinin altına bir ince yarık açılır ve bu yarığın içine tatlı bir yiyecek konur. Bu yarık sadece maymunun elini açıkken sokacağı büyüklüktedir. Yumruk yaptığında elini dışarı çıkaramayacak şekildedir. Maymun tatlının kokusunu alır, yiyeceği almak için elini içeri sokar ama yiyecek elindeyken elini dışarı çıkarması olanaksızdır. Sıkıca yumruk yapılmış el, bu yarıktan dışarı çıkamaz. Avcılar geldiğine maymun çılgına döner ama kaçamaz.

Aslında maymunu tutsak eden hiçbir şey yoktur.Onu sadece kendi bağımlılığı tutsak etmiştir. Yapması gereken tek şey elini açıp yiyeceği bırakmaktır. Fakat zihninde açgözlülüğü o kadar güçlüdür ki bu tuzaktan kurtulan maymun çok nadir görülür.  Bizleri de tuzağa düşüren ve orada kalmamıza neden olan şey, arzularımız ve zihnimizde onlara bağımlı oluşumuzdur. Yapmamız gereken, elimizi açıp benliğimizi, bağımlı olduğumuz şeyleri serbest bırakıp, hür olmaktır.

Gelip Geçici Dünyanın Aldatıcı Güzellikleri

Bu hikayeyi küçük bir çocuk üzerinden, farklı bir açıdan anlatalım. Küçük bir çocuk bir gün çok değerli bir vazoyla oynuyordu. Elini vazonun içine soktu ama geri çıkaramadı. Annesi her şeyi denediyse de, çocuğun elini vazodan bir türlü çıkaramadı. Sonunda vazoyu kırmaya karar verdi. Anne son çare olarak şöyle dedi; “Oğlum elini aç ve parmaklarını ileriye doğru uzat. Sonra da elini çek.” Fakat çocuk atıldı. “Olur mu anneciğim? Elimi öyle açarsam tuttuğum parayı düşürürüm.”

Çoğumuz aslında o çocuğa benzemiyor muyuz? Dünyanın gelip geçici mallarını elimizde sımsıkı tutmaya çalışırken, asıl amacımızı, yani öteki dünyanın sonsuzluğunu feda ediyoruz. Çocuğun bırakacağı parayı vazonun muhafaza edeceğini unutması gibi, biz de öteki dünyanın bu dünyayı da kuşattığını ya unutuyoruz ya da unutmuş gibi yapıyoruz.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!