Sabahları Limonlu Su İçmenin Faydaları

Limonun sağlığa faydaları eskilerden beri bilinen bir gerçektir. Boğaz enfeksiyonları, hazımsızlık, kabızlık, ateş, diş problemleri, iç kanama, obezite, küçük çaplı yanıklar, solunum bozuklukları, yüksek tansiyon gibi bir çok rahatsızlığın tedavilerinde limon kullanılabilir. Ayrıca cilt ve saç bakımında da limonun önemli bir yeri vardır. Özellikle limon, bağışıklık sisteminin güçlendirir ve kanı temizler.

Farklı uygulama yöntemleriyle, farklı rahatsızlıkları gideren limonun en bilindik kullanım yöntemi ise limon suyudur. Özellikle sabah uyanır uyanmaz ilk yapmanız gereken şeylerden biri de bir bardak ılık limonlu su içmek olmalıdır. Sabah kalkar kalkmaz içeceğiniz bir bardak ılık limonlu su, sizi bütün gün boyunca zinde tutacak ve mikroplardan, özellikle kış hastalıkları olarak bildiğimiz grip, nezle gibi rahatsızlıklardan koruyacaktır. Limonun sindirimi kolaylaştırdığı ve karaciğeri arındırdığı artık bilinen bir gerçektir. Limon, içerisinde barındırdığı magnezyum, biyoflavonoidler, C vitamini, pektin, kalsiyum, limonen ve sitrik asit gibi maddeler vücudumuzun savunma sistemini kuvvetlendiren başlıca enerji kaynaklarıdır.

Her sabah bir bardak ılık suya sıkacağınız yarım limonu içerek güne başlamak hayatınıza büyük katkı sağlayacaktır. Suyun ılık olmasına dikkat etmelisiniz, sıcak veya soğuk olmamalı. Gün içerisinde alışkanlıklarınız arasında olması gereken bu karışımın vücudumuza katkılarını şöyle sıralayabiliriz.

Sabahları Limonlu Su İçmenin Faydaları

Limonlu su bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini ve potasyum bakımından zengin bir meyve olan limon, bağışıklık sistemini güçlendirir ve gün içerisinde karşılacağınız mikroplara karşı direnç kazandırır.

Limonlu su içmek kilo vermeyi kolaylaştırır

Limonlu su, özellikle diyabet hastaları ve kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir içecektir. Her sabah içeceğiniz ılık limonlu suyun içerisine bir kaşık bal karıştırmak, kilo vermeye yardımcı olur.

Boğaz ağrılarından kurtulmayı sağlar

Limonlu ılık su içmek, boğaz ağrısı ve faranjitten kurtulmaya büyük katkı sağlar. Ayrıca iltihapların oluşmasını önler ve eklemlerdeki ürik asiti yok eder.

Limonlu su kanser önleyicidir

Kanseri önlemede limonlu su içmek çok faydalıdır. Limonun tümör önleyici özellikleri sayesinde, kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu, yapılan araştırmalar sonucunda bilinen bir gerçektir.

Limonlu su böbrek taşlarına karşı da koruyucudur

Limonlu su içmenin vücuda yeniden su kazandırma etkisi vardır. İdrarı sulandırılmış şekilde tutmaya yardımcı olur ve böbrek taşı oluşum riskini azaltır.

Sabahları Limonlu Su İçmenin Faydaları

Limonlu su karaciğer için de faydalıdır

Karaciğer de bulunan sindirim enzimlerini harekete geçirmek için limonlu su içmek faydalıdır. Limonlu su ayrıca kanda bulunan oksijen durumunu düzenlemeye de yardımcı olur.

Limonlu su içmek kabızlığa iyi gelir

Kabızlık sorunu çekenlere limonlu su içmek tavsiye edilir. Sabahları içeceğiniz bir bardak ılık limonlu su gün içerisindeki kabızlık şikayetlerinizi gidermeye yardımcı olur.

Limonlu su diş eti rahatsızlıklarınızı giderir

Ağzınızın içerisinde çıkan beyaz lekelerden yani aftlardan kurtulmak için ılık limonlu su ile ağzınızı çalkalamanız sizi rahatlatacaktır. Limonlu ile aftlardan kurtulmanın yanı sıra, şişmiş diş etleri ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur ve nefesin kötü kokmasını engeller.

Limonlu su stresi azaltır

Limonlu suyun stresi azaltma ve tansiyonu düşürme özelliği sayesinde, daha rahat bir gün geçirebilirsiniz. Stresten, depresyondan ve endişeden kurtulmayı sağlayıcı etkileri de ayrıca belirtilmelidir.

Limonlu su içmenin onlarca faydalarını okuduktan sonra sizinde hayatınızda en güzel ve faydalı alışkanlığınız, sabah uyanır uyanmaz ilk işiniz bir bardak ılık suyun içerisine yarım limonu sıkıp içmek olmalıdır. SAĞLIKLI GÜNLER...

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir önceki yazımız olan Çay Poşetinin Sıra Dışı Kullanım Alanları başlıklı makalemizde Çay İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler, Çay Poşetinin Sıra Dışı Kullanım Alanları ve ev için pratik bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!