Sponsorlu Bağlantı

ABD’nin Osmanlıyla İmzaladığı Antlaşma

ABD’nin Osmanlıyla İmzaladığı Kendi Dilinden Olmayan İlk ve Tek Antlaşma

Yıl 1783. Avrupa standartlarına göre çok mütevazi de kalsa, yeni bir denizci devlet olan ABD, denizlerde tek başına bayrak dalgalandırmaya başlamıştı. Daha 25 Temmuz 1785’te Atlantik’te Cadiz bölgesi açıklarında bu yeni bayrağı taşıyan ilk gemi, Osmanlı gemileri tarafından ele geçirildi. Bu gemi, Bostan Limanına bağlı Kaptan Isaac Stevens’in idaresindeki “Maria” isimli bir gemiydi. Arkasından Philadelphia limanına bağlı kaptan O’Brien’in “Dauphin” isimli gemisi de Osmanlı gemileri tarafından ele geçirildi. 1793 Ekim ve Kasım aylarında, 11 ABD gemisi daha Osmanlıların eline geçti.

ABD kongresi, 27 Mart 1794 yılında Osmanlı denizcilerine karşı koyacak güçte savaş gemilerinin inşaa edilmesi veya satın alınması için ABD Başkanı George Washington’a, 700.000 altına yakın harcama yetkisi verdi. Osmanlıların oluşturduğu deniz gücü karşısında ABD donanmasının temelleri atılıyordu. 5 Eylül 1795’te ABD, bu güce karşı Osmanlı Devleti ile bir anlaşma yapmayı kabul etti. Bu anlaşmaya göre ABD, Cezayir’deki esirleri iadesi için 2.270.000 Meksika doları ödemiştir. Ayrıca Atlantik’te ve Akdeniz’e ABD bayrağı taşıyan hiçbir gemiye dokunulmaması karşılığında 642.000 altın ve yılda 12.000 Osmanlı Altını ödeyecekti.

Sponsorlu Bağlantı

Dili Türkçe olan ve 22 maddeden oluşan anlaşmaya G.Washington ve Cezayir Beylerbeyi Dayı Hasan Paşa imza attılar. Bu anlaşma, ABD’nin iki asrı aşkın tarihinde yabancı bir dille imzalanan tek anlaşma olduğu gibi, yabancı bir devlete vergi ödemeyi kabul eden tek Amerikan belgesidir. (Trablus Antlaşması 5 Eylül 1795’da Osmanlı devleti ile Amerika Birleşik Devletleri arasında imzalanmış antlaşmadır.)

Sponsorlu Bağlantı

İşte ABD tarihinde kendi dilinde olmayan tek uluslar arası antlaşma Türkçe olup yine ABD tarihinde kendisine vergi vermeyi kabul ettiği tek ülke Osmanlı Devletidir. ABD başkanı G.Washington, Osmanlı Devleti tarafından muhatab alınmamış ve anlaşma Cezayir Beylerbeyi Dayı Hasan Paşa tarafından imzalanmıştır.

Sponsorlu Bağlantı
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!