Sponsorlu Bağlantı

Aileler Küçülüyor, Bütçeler Petrole Gidiyor

Ülkemizde petrol fiyatlarındaki artışlar ve otomobil sahibi olmanın artması nedeniyle ailelerin ulaştırmaya ayırdıkları pay yüzde 8.7’den yüzde 18.2’ye çıktı. Buna oranla ailelerin ortalama büyüklüğü 3.7 kişiden 3.4 kişiye geriledi.

Hane halkı bütçe araştırmasının 2016 yılı sonuçlarına göre; Türkiye genelinde hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı, yüzde 25 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı yüzde 20 ile gıda harcamaları aldı. Toplam tüketim harcamalarında en düşük pay ise yüzde 2 ile sağlık harcamaları, yüzde 3 ile de eğitim harcamalarına oldu. Bu veriler gösteriyor ki, Türk halkı kazancının yarısını kira ve gıdaya ayırırken, sağlık ve eğitime ayırdığı bütçe çok düşük.

Sponsorlu Bağlantı

2002 yılından itibaren verilere bakıldığında ise; Hem petrol fiyatlarındaki artış hem otomobil alımının daha kolay olması ile vatandaşların ulaştırmaya harcadıkları bütçe yüzde 9’dan yüzde 18’e çıkmıştır. Türk halkının ulaştırmaya harcadığı bütçe hızla artarken gıdaya ayırdığı bütçe ciddi şekilde düşmüştür. Türk halkı 2002 yılında gıdaya kazancından yüzde 27 harcama yapıyorken şimdi ise yüzde 20 harcama yapıyor. Ulaştırmaya harcadığı bütçeyle beraber alkol ve sigara ile otel ve lokantalara da yapılan harcamalarda da artış olduğu görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantı

Bu veriler gösteriyor ki; Kazancımız artıyor belki ama eğlence sektörü bizden ciddi paralar kazanıyor. Bu gidişle de kazanmaya da devam edecek gibi görünüyor. Konut ve gıda gibi zorunlu ihtiyaçlarımız kadar eğlence sektörüne de harcama yapıyoruz. Alkol ve sigara harcamalarınız kazancınızın büyük bir kısmını alıyor. Alkol ve sigara da sağlığımızı bozuyor. Fakat gariptir ki, sağlık harcamalarımız artmıyor. Sigara ve alkol yüzünden giden sağlığımız için sağlık harcaması dahi yapmıyoruz.

Sponsorlu Bağlantı
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!