Sponsorlu Bağlantı

Alp Arslan’ın Malazgirt Savaşındaki Duası

Alp Arslan’ın Malazgirt Savaşındaki Duası. 26 Ağustos 1071 Cuma günü elli bin kişilik ordusu ile Malazgirt Ovasında Cuma namazını askerleri ile birlikte kılan Alp Arslan, namazdan sonra askerleriyle helalleşti. Bütün ordu Alp Arslan’ın neler söyleyeceğine kulak kesilmişti. Alp Arslan şunları söyledi:

“Askerlerim! Yiğitlerim! Bugün burada ne emreden bir sultan ne de emir alan bir asker vardır. Bugün ben sizlerden biriyim ve sizlerle birlikte savaşacağım.Bugün burada Allah’tan başka bir sultan yoktur.Biz ne kadar az olursak olalım, düşman ne kadar çok olursa olsun, bütün Müslümanların, zaferimiz için dua ettiği şu anda kendimi düşman üzerine atacağım.

Sponsorlu Bağlantı

Ya zafer kazanırız ya da şehit olarak Cennete gideriz. İsteyen benimle gelsin, isteyen geri dönsün. Ben memleket için, İslam için ölüme koşuyorum. Beni takip edenler ve  kendilerini Yüce Allah’a adayanlardan şehit olanlar cennete, sağ kalanlar ise ganimete kavuşacaklardır. Ayrılanları ahirette ateş, dünyada da alçaklık beklemektedir.

Sponsorlu Bağlantı

Ey askerlerim! Eğer şehit olursam bu beyaz elbise kefenim olsun. O zaman ruhum göklere yükselecektir. Benden sonra oğlum Melih Şah’ı tahta çıkartınız ve ona itaat etiniz. Zaferi kazanırsak istikbal bizimdir.” Daha sonra atından inerek secdeye kapandı ve şöyle dua etti:

Sponsorlu Bağlantı

“Ya Rab! Seni kendime vekil yapıyorum. Azametin karşısında yüzümü yere sürüyor ve senin uğrunda savaşıyorum Ey Allah’ım! Niyetim halistir, bana yardım et. Sözlerimde hilaf varsa beni kahret.”

Sponsorlu Bağlantı

Malazgirt Savaşı Tarihimiz Açısından Neden Önemlidir?

Malazgirt Savaşı sonucunda Sultan Alp Arslan ve  ordusu şanlı bir zafer elde etmiş ve Anadolu’nun kapıları Türklere kesin olarak açılmıştır. Anadolu’nun Türklerin ebedi vatanı olması için en büyük adım atılmıştır. Kazanılan bu zafer Türklerin İslam dünyasındaki prestijlerini artırmıştır. Zaferden sonra Anadolu’da irili olarak bir çok Türk devleti kurulmuş, Türkiye Cumhuriyetine kadar uzanan Türkiye tarihi başlamıştır.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!