Sponsorlu Bağlantı

Altın Fiyatına Cam Parçası

Altın takıların üzerinde bulunan desenli cam parçaları, altın fiyatına satılıyor. Pazarda 10 tanesi 1 lira olan renkli camlar, kuyumcuların hassas terazilerinde altınla birlikte tartılarak işlem görüyor.

Altın takıların üzerinde bulunan ve hiç bir maddi değeri olamayan cam parçalarının, işlenmiş takının üzerinde fiyatlandırılmasıyla binlerce liranın havaya uçtuğunu ve büyük bir dolandırıcılığın yapıldığını belirten kuyumcu esnafları, kuyumcuların artık taş ve altın gramlarını ayırdıklarını belirttiler.Takılarda genellikle 14 gram altın kullanılıyor.

Sponsorlu Bağlantı

İşçiliksiz gram fiyatı 110 lira civarında. 10 gramlık bir takıda 4 gram cam kullanıldığını düşünürsek 440 TL. bir kayıp meydana geliyor. 4 gramlık bir cam parçasına insanlar boş yere para ödemiş oluyor. Ayar yüksekse fiyatta yüksek oluyor. Göz kolyede durum bu şekilde. Su yolu denilen kolyelerde de 30 gram tartılıyor ise bunun 5 gramı taş ağırlığıdır. Tek taş yüzüklerde de aynı durum ne yazık ki geçerlidir.

Sponsorlu Bağlantı

Taş ve Cama Boş Yere Para Vermeyin

Bu tarzda bir alışverişin hatalı olduğunu düşündüklerini ifade eden kuyumcular, yeni geçtikleri sistemi şöyle anlatıyorlar. “Dükkana gelen toptancılardan, satmaya çalıştıkları üründeki taşın gramını toplam altın gramından düşmelerini istiyoruz. Bu şekilde alıp, satış yapıyoruz. Bu ürünü alan müşteri sadece altına para ödemiş oluyor. Barkodu olmayan ürünleri asla almıyoruz. Tüm kuyumcular odası başkanlarına ve kuyumcu esnafı arkadaşlarımıza bilgi verdik.Herkesi bu yola teşvik ediyoruz. Bu işi yapan kuyumcular değil imalat atölyeleridir. Kuyumcular barkodsuz ürünleri almazsa bu sorunun üstesinden gelir, temiz ve helal alışveriş gerçekleştirmiş oluruz.”

Sponsorlu Bağlantı

Kuyumcularda Ödeme Yapıyor

Kuyumcuların ürünleri alırken toplam ağırlık üzerinden ödeme yaptığını belirten kuyumcular, “Talep olduğu için mecburen bu taşlı ürünler alınıyor. Müşteri satma istediğinde taşlar sökülerek tartılıyor. Toptancılar bizden geri alırken taşları sökerek alıyorlar. 3,5 gramlık bir yüzüğün 1 gramı taş ise bunun belirtilmesi gerekir. Bu sistemi büyük şehirlerde uygulamak zor. Elimizde yasal bir düzenleme yetkisi yok. Burada bütün yük müşterilerde ve çok dikkat etmeleri gerekiyor.”

Sponsorlu Bağlantı
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!