Sponsorlu Bağlantı

Arkadaşını Kandırmak

Bir zamanlar, Arap çöllerinden birinde Selman ve Samet isminde birbirine komşu olan iki arkadaş yaşarlardı. Selman’ın çok güzel, paha biçilemez bir beyaz atı vardı. Atın saf beyaz rengi, asil duruşu, rüzgar gibi koşması, görenleri hayran bırakırdı. Bu at, Arap diyarında o kadar meşhurdu ki, şeyhler, prensler bu ata sahip olabilmek için servetlerini vermeye hazırdı.

Samet’de bu atı çok beğeniyor ve gece gündüz ona sahip olmanın hayalini kuruyordu. Komşusu Selman çok yakın arkadaşı olmasına rağmen, ata sahip olma düşüncesine bir türlü engel olamıyordu. Sonunda bir gün, Selman’ın yanına gidip attı kendisine satmasını istedi. “Dünyadaki bütün altınları, elmasları, değerli mücevherleri, paha biçilemez ipek kumaşları bana getirsen, bu atı yinede satmam” diyerek arkadaşı Samet’in teklifini reddetti. Bu yanıtla hayal kırıklığına uğrayan Samet, ne olursa olsun, sonu nereye giderse gitsin o atı ele geçirmeye karar verdi.

Sponsorlu Bağlantı

Bir gün bir dilenci kılığına girdi, yüzünü örttü ve Selman’ın her gün geçtiği yolun kenarında oturup beklemeye başladı. Selman yaklaştığı sırada sızlanma hareketleri yaparak yardım istedi. Aç, susuz ve yolda kalmış gibi davrandı. Selman, yolda kalmış ve adım atacak dermanı kalmadığını düşündüğü bu fakir dilenciye acıdı, yanında durdu. Onu çölün karşı tarafındaki köyüne götürmek ve yiyecek içecek vermek üzere atına bindirdi. Kendisi de atın yanında yürümeyi tercih etti.

Samet ata biner binmez dizginleri ele geçirdi ve atı kamçılayarak dört nala koşturmaya başladı. Bir taraftan da arkasına dönüp bağırıyordu. “Ben Samet’im. Bana satmadığın bu atı bir daha asla göremeyeceksin Selman” dedi. Olayı anlayan Selman, Samet’in arkasında koşmadı. Onun yerine arkasından bağırarak şöyle dedi. “Samet, bir dakika dur! Senden bir şey isteyeceğim.” Arkadaşının koşarak kendisini yakalamasının imkansız olduğundan emin olan Samet, atı durdurdu ve  onun konuşmasını bekledi. Selman, Samet’e şöyle dedi. “Evet, bu güzel atın sahibi artık sensin. Ama lütfen o atı nasıl ele geçirdiğini kimseye söyleme.”

Sponsorlu Bağlantı
Tavsiye Yazı
Apple kurucu ortağı ve CEO’su, Steve JOBS’ın son yazısı

Sponsorlu Bağlantı

Bu garip istek karşısında şaşıran Samet, “Neden?” diye sordu. “Eğer insanlar senin beni nasıl kandırdığını öğrenecek olursa, yolda kalmışlara, dilencilere, zor durumdaki insanlara yardım etmek için durmayacaklar. Atlarının çalınmasından korkacaklar. Bu yüzden de bir çok masum insan çölde kalıp ölecek. İnsanlar yolda karşılaştıkları gerçek ihtiyaç sahiplerine artık hiç güvenmez hale gelecekler. Bunun için dostum beni böyle kandırdığını kimse duymasın.”

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!