Sponsorlu bağlantılar

Baba Duası, Huzur Evi

Oğuz ve karısı Edanın tartışmaları artık komşularını da rahatsız etmeye başlamıştı. Oysa ki birbirlerini ne çok seviyorlardı. Üstelik severek evlenmişlerdi. Oğuz, Eda’nın ailesini evlenmeye ikna edebilmek için ne fedakarlıklar yapmıştı. Yine gece yarısını geçtiği bir gün Eda ve Oğuz’un odalarından gürültülü bir şekilde tartışma sesleri geliyordu. Eda; “Bakamıyorum artık senin babana, yatalak adama bakmak kolay mı sanıyorsun?”  demişti. Oğuz; “Hayatım Lütfen sus babam duyacak şimdi” diyerek, Eda’yı sakinleştirmeye çalışıyordu.

Bu arada salonda yatmakta olan babaları şiddetli ağrılarından dolayı henüz uyumamıştı. Bütün konuşulanları duymuş ve gözlerinden yaşlar gelmeye başlamıştı. Bu oğlunun ve gelininin ilk tartışmaları değildi, yine de her tartışmaya başladıklarında içini derin bir üzüntü kaplıyordu. Yatalak hasta olduğu için de elinden bir şey gelmiyordu. Eda ve Oğuz’un tartışmaları her geçen gün şiddetleniyordu. Yine uzun tartışmanın olduğu bir gün Eda; “Artık dayanamıyorum ve babanı burada istemiyorum” demişti. “Ya baban ya da ben” diyerek son noktayı da koymuştu. Oğuz babası ve ailesi arasında mutlaka bir seçim yapmak zorunda olduğunu anlamış fakat ne yapması gerektiğini bilemiyordu.

Sponsorlu bağlantılar

Sonunda en doğru kararın babasını huzur evine yatırmak olduğunu düşünmüştü. Bir huzur evi ile görüşmüş ve babasını buraya yatırmaya karar vermişti. Ertesi gün babasının eşyalarını hazırlamış arabaya yüklemişti. Yatalak babasını da kucaklamış ve arabaya yatırmıştı. Babası, yıllarca bin bir zorluklarla biriktirip oğlu ve gelini için satın aldığı bu evden gitme zamanı geldiğini anlamış fakat hiç bir şey söylemeden kaderine razı olmak zorunda kalmıştı. Oğuz bütün hazırlıkları tamamlamış tam evden çıkmak üzereyken oğlu Can olanları izlemekteydi. “Baba dedemi nereye götürüyorsun, ben de sizinle gelmek istiyorum” demişti. Oğuz oğlu Can’ı da alıp huzur evinin yolunu tutmuş, giderken de içini huzursuzluk kaplamıştı. Babaları nereye gittiklerini anlamıştı ve gizli gizli ağlıyordu. Huzur evinin kapısından içeri girdiklerinde Oğuz bir süre arabanın içinde öylece oturmuştu. Bir türlü dışarı çıkamıyordu. Sonra Eda’nın sözleri aklına gelivermişti. “…Ya baban ya da ben.”

Sponsorlu bağlantılar

Oğuz babasının eşyalarını görevlilere vermiş, babasını da kucaklayıp götürürken babasının gözlerindeki yaşları fark etmişti. Babasını bundan sonra kalacağı odasına getirmiş, yatağına yatırmıştı. Oğlu Can, bütün bu olanları anlamaya çalışıyor; “Baba, dedem artık burada mı kalacak?” diye soruyordu. Oğuz, oğlu Can’ın sorularına cevap veremiyor, onu duymazdan geliyordu. Oysaki Can burayı hiç sevmemişti, çok soğuk ve sıkıcı bir yer gibi görünüyordu. “Babacığım, dedemi burada bırakmayalım, ben onu çok seviyorum” diyebilmişti Oğuz yine onu duymamazlıktan gelmişti. Oğuz da böyle olmasını istemiyordu . “Annen böyle istiyor” diyemiyordu.

Sponsorlu bağlantılar

Oğuz son olarak babasıyla vedalaşmak istercesine defalarca ellerinden öpmüş, ona uzun uzun sarılmıştı. Oğuz ve Can eve dönmek için tekrar arabaya bindiklerinde Can halen ağlıyordu, ağlaması biraz geçince “Babacığım, dedem o sıkıcı yerde ne kadar kalacak”  diyebilmişti. “Bilmiyorum oğlum.” Can, “Neden dedemi oraya bıraktık?” diye sormuştu. “Hayat bazen bizim istemediğimiz şeyleri yapmamızı istiyor” diye cevaplamıştı babası.

Sponsorlu bağlantılar

“Peki babacığım, sen yaşlandığında bende seni buraya mı getirip bırakacağım?” dediğinde acı bir fren sesi duyuldu. Oğuz, ne kadar büyük bir hata yaptığının farkına varmış, hızlı bir şekilde geri dönmüş, huzur evine doğru arabayı sürmeye başlamıştı. Huzur evine geldiğin de koşa koşa babasının odasına girmiş, ağlayarak babasından af dilemeye başlamıştı. Ellerine sarılmış, defalarca ellerini öpüyordu. “Affet beni affet beni babacığım, ne olur affet beni” diyerek babasına sarılıyordu. “Sana böyle bir şey yapmayı hiç istemezdim.”

“Geri döneceğini, beni burada bırakmayacağını  biliyordum oğlum, Çünkü ben babama böyle bir şey yapmadım. Seninde yapmayacağını biliyordum…”
Baba duası Allah katında geri çevrilmeyen dualar arasındadır. Allah herkese babasından hayır duası alabilmeyi nasip etsin…

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!