Sponsorlu Bağlantı

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Faktörler

Kış ayları bağışıklık sisteminizin zayıflamasına, grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok hastalığın artmasına yol açar. Kış mevsiminde sağlıklı bir bağışıklık sistemi için yapılacaklar listenizde; Bol sarımsak tüketimi, iyi bir uyku düzeni, bol su içmek, çinko içeren besinler tüketmek ve rafine şekerden uzak durmak olmalıdır. Alınacak bu önlemler sayesinde hastalıklarla dolu kış mevsimini, enerji seviyesi yüksek, bağışıklık sistemi güçlü, sağlıklı ve keyifli geçirmek mümkün.

Kış, güneşin sıcak yüzünü az gösterdiği, havaların soğuduğu, kapalı alanlarda daha çok zaman geçirirken, hareket olanağının azaldığı bir mevsimdir. Kış ayları, uzun gecelerin, kısa ve güneşsiz gündüzlerin geçirildiği aylardır. Gündüzlerin  kısa geçmesinin yanında bir de gün boyu kapalı ortamlarda ve hareketsiz bir günün sonunda vücut yorgun, bağışıklı sistemi güçsüz düşer. Soğuktan dolayı bulunduğumuz ortamlar yeterince havalandırılmadığı için her türlü gribal hastalıklara davetiye çıkarır. Kış mevsimi hastalıklardan uzak, zinde ve sağlıklı geçirmek için bol sarımsak tüketimi başta olmak üzere  alınması gereken önlemleri şöyle sıralayabiliriz.

Sponsorlu Bağlantı

Bol Sarımsak Tüketin

Sarımsak içerisindeki sülfürlü bileşikler, bağışıklık sistemimizdeki T-lenfosit ve  makrofaslar isimli iki hücre tipinin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Bu hücrelerin daha iyi çalışması soğuk algınlığı ve gripten korunmamızda önemli rol oynar. Bağışıklık sistemini canlandırmak için sarımsağı çiğ ya da pişmiş olarak tüketebiliriz.

Tavsiye Yazı
Boş Mideye Sarımsak Yemenin Faydaları

Sponsorlu Bağlantı

Gribe Dikkat

Grip bulaşıcı bir solunum  yolu enfeksiyonudur. Önemli bir sağlık sorunu olarak görünmese de, kronik sağlık problemleri olan yaşlı bireyler, grip nedeniyle zatürre gibi ciddi hastalıklara yakalanabilirler. Yakın çevrede bir salgın sürmekteyse, virüsle temastan kaçınmak pek mümkün olmuyor. Sarımsak tüketmek, yatak istirahati ve bol su içmek en iyi tedavi yöntemlerindendir.

Sponsorlu Bağlantı

Sağlıklı Gıdalar Tüketin

Şeker ve kafein içeren içecekleri tüketmek bağışıklık sistemimizi zayıflatır, kilo artışına ve tükettiğimizden fazla sıvı kaybetmemize neden olabiliyor. Kış günlerinde 6-8 bardak su tüketmek sindirim sistemini sağlıklı, bedeni zinde tutarken, istenmeyen kilo artışını da önleyebiliyor. Ayrıca sağlıklı bir yaşam sürmek için yeterli miktarda meyve ve sebze tüketmek gerekiyor. Sağlıklı bir beslenme programı günde 5-10 porsiyon meyve ve sebze içerir. Antioksidanlar, C vitamini açısından zengin, lahana, brokoli, bal kabağı, ıspanak, havuç gibi sebzeleri bolca tüketmek soğuk algınlığına ve gribe karşı vücut direncini arttırır. Ayrıca ılık suyun içine sıkacağınız bir adet limon sizi virüslerden korunmanın yanı sıra vücut direncinizi de arttırır. (Sabahları Limonlu su içmenin faydaları) Portakal ve Greyfurt gibi C vitamini açısından zengin meyveleri tüketmenizde de fayda vardır.

İyi Bir Uyku Düzeni

Kışın soğuklardan dolayı kapalı ve havasız ortamlarda geçirilen kısa gündüzlerden sonra, vücut ister istemez yorgun düşer. Yorgun ve bitkin vücut hastalıklara karşı daha az direnç gösterir. Uzun kış gecelerinde kaliteli bir uyku, vücut direncini arttırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Kış ayları hastalık aylarıdır. Grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere virüslerin ortalıkta gezdiği kış aylarında, günlük yaşantınızda olacağınız küçük ama etkili bu tedbirler sayesinde, hastalıklarından uzak, bağışıklık sistemi güçlü, sağlıklı ve keyifli bir yaşam sürmek sizin elinizde. Hastalıkların tedavisi için ayıracağınız zamana sevdiklerinize ayırmanız dileğimle, “Sağlıklı Kalın.”

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!