Sponsorlu bağlantılar

Balın Bilinmeyen Faydaları

Antik çağlardan bu yana şifa için, beslenme için, cilt sağlığı ve güzelliği için tüketilen bal aslında pek çok farklı alanda kullanılabiliyor. Antioksidan deposu olan ve aynı zamanda doğal bir antibiyotik görevi üstlenen balın bilinmeyen faydalarını sizler için araştırdık.Bu yazımızda balın bilinmeyen faydalarını okuyunca çok şaşıracaksınız.

Soğuk Algınlığı

Kış aylarında soğuk algınlığı herkes için kaçınılmaz olabiliyor. Soğuk algınlığında balın tedavisini bilmeyenler olabilir. Amerika’da yapılan araştırmalarda balın, öksürük şuruplarından daha etkili olduğu saptanmıştır. Soğuk algınlığı ile bağlantılı boğaz ağrılarını hafifletmek için, bir bardak ılık suyun içine bir limonu sıkın ve içine bir kaşık bal ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra için. Ballı limon karışımı tıkanıklığa ve sıvı yetersizliğine de yardımcı olur.

Sponsorlu bağlantılar

Hızlı Kilo Vermek

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, normal şeker tüketmeyi bırakıp bunun yerine bal kullanmalısınız. Aç karnına, içerisine bir kaşık bal ve tarçın katılmış bir bardak su içmek daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca ara öğün olarak bir elma, biraz peynir ve yarım tatlı kaşığı bal yiyebilirsiniz. Sağlıklı bir kahvaltı için ise; Süt ve bal kullanarak lezzetli ve besleyici bir yulaf ezmesi hazırlayabilirsiniz.

Saçlarınızın Sağlıklı Uzaması

Bal tek başına saç uzatıcı bir etkiye sahip değildir. Ancak, saçlara sağladığı yoğun nem sayesinde saçların kırılmadan, kopmadan ve kırık aldırmaya gerek duymadan uzamasını sağladığı için, dolaylı yoldan saç uzamasına katkı sağlamış olur. Saçlarınızın sağlıklı ve neme doymuş biçimde uzamasını sağlamak için haftada bir defa bal maskesi uygulayabilir veya içerisinde bal özü bulunan şampuan, krem gibi saç ürünlerinden kullanabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

Kalp Krizi

Her gün bir veya iki yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı ucu tarçını ılık suya ekleyip içmenin damarlara ve kalbe iyi geldiği ve kandaki kolestrolü yüzde 10 oranında azalttığını biliyor muydunuz? Düzenli aralıklarla bu karışımın kalp krizi riskini azalttığı gibi, kalp krizi geçirmiş kişilerde bir daha geçirmesini engeller.

Sponsorlu bağlantılar

Hafızayı güçlendirmek

Yapılan bir araştırmaya göre menopoz yaşına gelmiş kadınlara her gün 20 gram balı istrojen içeren hormon tedavisi yerine kullanmışlardır. Dört ay sonunda bal yiyenler, hormon tedavisini ilaç ile görenlere göre kıyasla, kısa dönemli hafıza testinde daha fazla kelime hatırlamışlardır. Özellikle sınav gibi dönemlerde her gün bal tüketilmesi tavsiye edilir.

Son olarak; Her şeyin yanlış ve fazla tüketilmesinde olduğu gibi, balında az da olsa olumsuz etkileri olabilir. Balın kalitesi de çok önemlidir. Ucuz diye satılan kalitesiz ballar, sağlığınız için çok büyük bir tehlike oluşturabilir. Bu ballar faydadan çok zarar verebilir. O yüzden bal alırken dikkatli ve bilgili davranmakta büyük fayda vardır. Gerçek balı anlamak için; Bal buzdolabında şekerleniyorsa, o bal gerçektir. Ayrıca, kaşıkla alındığı zaman kesintisiz olarak uzuyorsa o bal gerçektir.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!