Sponsorlu Bağlantı

Balın Hiç Bilmediğiniz Faydaları, Balın Sağlığa Faydaları

Antik çağlardan bu yana şifa için, beslenme için, cilt sağlığı ve güzelliği için tüketilen bal aslında pek çok farklı alanda kullanılabiliyor. Antioksidan deposu olan ve aynı zamanda doğal bir antibiyotik görevi üstlenen balın bilinmeyen faydalarını sizler için araştırdık. Bu yazımızda Balın Hiç Bilmediğiniz Faydaları, Balın Sağlığa Faydalarını okuyunca çok şaşıracaksınız.Balın Hiç Bilmediğiniz Faydaları, Balın Sağlığa Faydaları

Balın Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Cildi İyileştirir

Kepek saçınızda olduğu gibi derinizde de oluşur. Bal ise deride oluşan kepek ve benzeri sorunları iyileştirir. Balı tedavi amaçlı kullanmanın, kaşıntıyı yatıştırdığı, aynı zamanda yumuşattığı belirlenmiştir. Balda büyük miktarda bulunan amino asit, vitamin ve doğal şeker, vücudumuz tarafından kolayca emilebildiği için derinin parlak ve sağlıklı görünmesine büyük katkı sağlar. Özellikle göbek deliği çevresi ve sırtınızda oluşan leke ve izlerden kurtulmak için bal dökebilirsiniz. Balı sürdükten sonra 10-15 dakika gibi bir süre beklemeniz gerekiyor. Ondan sonra ılık suyla duş yapın. Sonuç olarak sağlıklı ve daha yumuşak bir cilde sahip olacaksınız. Balın antibiyotik özelliği sayesinde göbek deliğinizdeki mikropları da en aza indirecektir.

Sponsorlu Bağlantı
Tavsiye Yazı

Güzellik

Güzelliğin yolu baldan geçer. Sıkılaştırıcı yüz maskeleri, gerginleştirici ballı karışımları olumlu sonuçlar elde etmek için kullanabilirsiniz. Bal ve salatalık uygulamasını bilmeyenler varsa lütfen bu yazıyı iyi okusun. Bir orta boy salatalık ve iki kaşık baldan oluşan karışım için; Önce salatalığı rendeleyin, sonra da suyunu alın. Bu suya biraz bal ekleyin. Sonra da bu karışımı bir kavanoza koyun. Bu karışımla yatmadan önce yüzünüzü silin ve bir süre sonra yüzünüzü yıkayın. Dört haftalık kullanımdan sonra etkisini göreceksiniz. Daha etkili olması için sabahları da uygulayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantı

Şifa Deposu Balın Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Enerji Kaynağı Bal

Bal çok kısa bir sürede ve etkili bir şekilde enerji düzeyinizi arttırabilir. Bunun için vücudun ihtiyaç duyduğu doğal şeker, kalori ve enerjiyi bol miktarda içermektedir. Şekerli tadından dolayı kilo yapmasından endişe etmeden günde bir çorba kaşığı bal tüketmenizde fayda vardır. Kış mevsimi ile birlikte daha fazla duyulan enerji ihtiyacının karşılanmasında balın önemli bir besin olduğu ve her yörenin kendine has lezzetli, aroması farklı balların şifa kaynağı olduğu belirtiliyor.

Sponsorlu Bağlantı

Yanıkların Tedavisi

Bal, küçük ölçekli yanıkların hızla iyileşmesine yardımcı olabilir. Balın anti bakteriyel özelliği, bakterilerin çoğalmasını önler ve enfeksiyon oluşmasını engeller. Eğer yanık küçükse o bölgeye bal sürebilirsiniz. Bazen yanma hissi verebilir ama daha sonra ağrı kesilir ve rahatlama sağlar.

Balın Hiç Bilmediğiniz Faydaları ile Göz Sağlığı

Bu bilgiyi belkide ilk defa okuyorsunuz. Eski mısırlılar ve hintliler, balı göz sağlığı için de kullanmışlardır. Günlük olarak uygulanması durumunda göz sağlığını korur ve görme yeteneğini geliştirir. Göz enfeksiyonları, kızarıklık ve kaşıntıyı giderir. Ayrıca kuru göz sendromu olarak adlandırılan hastalığa iyi gelebilir. Nar suyu ile karıştırılıp göze sürme gibi çekilirse, gözün daha keskin görmesini sağlar.

Son olarak; Her şeyin yanlış ve fazla tüketilmesinde olduğu gibi, balında az da olsa olumsuz etkileri olabilir. Balın kalitesi de çok önemlidir. Ucuz diye satılan kalitesiz ballar, sağlığınız için çok büyük bir tehlike oluşturabilir. Bu ballar faydadan çok zarar verebilir. O yüzden bal alırken dikkatli ve bilgili davranmakta büyük fayda vardır. Gerçek balı anlamak için; Bal buzdolabında şekerleniyorsa, o bal gerçektir. Ayrıca, kaşıkla alındığı zaman kesintisiz olarak uzuyorsa o bal gerçektir.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!