Sponsorlu bağlantılar

Barış Manço ve Fransız Spiker

Barış Manço ve Fransız Spiker

Barış Manço Fransa’da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuktur. Karşısında küstah bir spiker vardır ve Barış Manço ile dolasıyla da Türk Milletiyle dalga geçmektedir. Sürekli, “İşte Türk, yani barbar, vahşi vs.” demektedir. Program boyunca küstah spikerin hakaretleri artarak devam etmiştir. Barış Manço daha fazla dayanamaz ve spikere “Yanınızda kağıt para var mı” diye sorar. Bu soruya spiker şaşırır ve, “Evet var” der. Barış Manço ısrar edince spiker cebindeki kağıt paraları çıkartır.

Barış Manço spikerin çıkardığı paralardan birini göstererek sorar: “Bu paranızda fotoğrafı olan kişi kim?” Spiker: “General” diye cevap verir. Bir çok savaşta üstün başarılar sağlamış birisidir ve bütün ülke onunla gurur duyarız.” Barış Manço diğer paralardaki fotoğrafları olan kişileri de sorar, spikerin verdiği cevaplar hep aynıdır, “General, Amiral, Komutan.” Spikerin bu “falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan” cevabından sonra, bu sefer de Barış Manço cebinden Türk paralarını çıkarır der ki: “Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy’dur. Milli şairimizdir, edebiyatçıdır. Bu fotoğraftaki kişi Mevlana’dır. Düşünürdür, tasavvuf insanıdır, Kalbi Allah sevgisiyle, insan sevgisiyle doludur.

Sponsorlu bağlantılar

Bu paradaki fotoğrafı olan kişi Fatih Sultan Mehmet’dir. Adaletin sembolüdür. İstanbul’u fethettikten sonra herkese adaletle davranmıştır. Bu paradaki kişi ise Atatürk’tür. “Yurtta barış, dünyada barış” diyen kişidir ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusudur. Bizim paralarımız bunlar. Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına şairlerimizin, düşünürlerimizin, bilim adamlarımızın fotoğraflarını bastık ve bütün ülke olarak onlarla gurur duyarız. Siz Fransızlar kendiniz barbar, vahşi olduğunuz için paralarınızın arkasına hep savaş adamlarının, komutanların fotoğraflarını basmışsınız” der.

Sponsorlu bağlantılar

Barış Manço’nun bu müthiş cevabından sonra televizyon yöneticileri canlı yayını keserler ve spikeri yayından alırlar, başka bir spiker yerine gelir ve canlı yayın yeniden başlar, yeni spiker Barış Manço’dan ve Türklerden özür diler, programa böylece devam edilir. Barış Manço’nun Türk Milletini gururla temsil etmiş olmasından dolayı şimdi de biz onunla gurur duyuyoruz. Mekanın cennet olsun “Adam Olacak Çocuk.”

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!