Sponsorlu Bağlantı

Baş Ağrısı İçin Okunacak Dualar, Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Genellikle tüm insanlar hayatlarının bir döneminde bir defaya mahsus da olsa baş ağrısı yaşamışlardır. Baş ağrısı şiddetine göre insanın yaşam kalitesini etkileyebilir. Şiddetli baş ağrısı çeken çoğu insanın günlük işlerini yaparken zorluk çektiği görülebilir. Toplumda en sık rastlanan sağlık şikayetlerinden birisi olan baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısına iyi gelen dua, baş ağrısına dua, baş ağrısı için okunacak dualar, baş ağrısına ayet, baş ağrısına bitkisel ne iyi gelir, bu makalemizde bilgilendirme amaçlı olarak baş ağrısı nedir ve baş ağrısına iyi gelen yiyecekler nelerdir ve baş ağrısı için ne yapmalıdır, anlatmaya çalışacağız.
Baş ağrısı; başın belli bir bölümünde zonklayıcı, sıkıştırıcı ve belirgin şekilde meydana gelen rahatsızlık veren durum olarak bilinir. Baş ağrısı yavaş yavaş veya birdenbire ansızın gelerek, birkaç saat veya birkaç gün boyunca devam edebilir. İşte insanın yaşam kalitesini düşüren, günlük işlerinde zorluk çektiren baş ağrısına iyi gelenler listemiz.Baş Ağrısı İçin Okunacak Dualar, Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

1- Meyve sebzeler: Çörek otu ekmekle yenirse baş ağrısını dindirir. Badem, haşhaş tohumu, nane, biberiye, çikolata, elma yemek baş ağrısına iyi gelir. Karabiber tarçınla içilirse baş ağrısını giderir. Tere tohumu müzmin baş ağrısına iyi gelir. Kavun, karpuz baş ağrısını giderir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir: (Kabak, baş ağrısına iyi gelir.) [Müslim] 

Tavsiye Yazı
Hemoroid, Basur Nedir Bitkilerle Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantı
Nane, limon, toz karanfil ve iki çay kaşığı sirkeyi 5 dakika kaynatıp balla tatlandırarak iki-üç bardak içmek, çörek otunu, toz karanfili enfiye gibi koklamak, tuzlu veya sirkeli patatesi veya salatalığı ikiye bölerek alna koymak, çörek otunun dumanının tütsüsünü koklamak, kavrulmuş kahveyi koklamak, kabak suyunu burna çekmek, soğan ezmesine sirke ilave ederek alna koymak, taze marul sirkeyle yemek, haşlanmış nohut yemek, limonu kahve karışımıyla yemek, limon kabuğu tozunu balla yemek, burna 2–3 damla soğan suyu damlatmak, kulağa acı badem yağı damlatmak, servi kozalağı çayını gül suyuyla karıştırarak başa sürmek, baş ağrısına iyi gelir.

Baş Ağrısına İyi Gelen Çaylar

2- Çaylar: Oğul otu çayı, zencefil çayı, şahtere çayı, karabaş otu çayı, papatya çayı, yavşan otu çayı içmek baş ağrısına iyi gelir. 200 gram üzerlik tohumu 5 kilo üzüm şırasıyla 1,5 kilo kalıncaya kadar kaynatılıp her gün iki bardak olarak, bir ay boyunca içilirse, müzmin baş ağrısını ve sarayı geçirdiği tecrübe edilmiştir. Bir avuç arpa, bir litre suda kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. Cam sürahiye süzülür. Bekletilip ılıklaşınca üzerine bir limon sıkılır. Bal ile tatlandırılıp içilir yarım baş ağrısına iyi gelir. Anason çayı içmek, ıhlamur, kiraz sapı çayını içmek, reyhan çayını içmek, kekik suyu içmek, iki gram karabiberi 3 çay kaşığı tarçınla içmek, bir bardak kaynar suya 4–10 gram kimyon koyup demleyerek içmek de baş ağrılarına iyi gelir.

Sponsorlu Bağlantı

3- Hareketlerde bulunmak: Deriyi her gün ılık suyla ovalamalı, haftada iki kere ılık suyla yıkanmalı. Bir hadis-i şerif meali şöyledir: (Hamamdan çıkarken ayakları soğuk suyla yıkamak, baş ağrısını giderir.) [Ebu Nuaym] Açık havada dolaşmak, yeşilliğe ve akarsuya bakmak da iyidir. Baş ağrısı için, başa kına koymak da faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantı

Baş Ağrısı İçin Okunacak Dualar

4- Dua okumak: Abdestli olarak Bakara suresinin 196. ayeti, femen den ev-nüsük’e kadar yazılıp, başa konur. İslam harfleriyle, başına Besmele ve sonuna üskün lillah yazılır. Baş ağrısına iyi gelir. (Menafi’un-nas) Hazret-i Alinin rivayet ettiği hadis-i şerifin meali şöyledir: (Ya Ali, başın ağrıyınca, iki elini başın üzerine koyup, Haşr suresinin sonu olan Lev enzelna âyet-i kerimesinden sonuna kadar oku!) [M.Ç.Y. Güzin] Osman bin Ebil’as hasta idi, ağrı ve sancısı çoktu. Peygamber Efendimiz, (sav) (Ağrıyan yeri sağ elin ile 7 kere mesh et! Her seferinde (Euzü bi’izzetillahi ve kudretihi min şerri mâ-ecidü ve ühâzirü oku!) buyurdu. Aynen yaptı ve hastalığı hiç kalmadı. (Bostan)

Baş Ağrısı İçin Okunacak Dualar

Bu makale bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Baş ağrısı için önce doktora gitmeli. Vücudumuz, bize emanettir. Dinimiz onu iyi korumamızı emrediyor. Hastayı tedavi ettirmek gerekir. Tedavinin, hastalığın durumuna göre, ilaç ile sadaka vermekle ve dua ile yapılacağı bildirilmiştir. Tecrübe ile tesirleri kesin olan, aşı, serum ve mikrop öldürücü ilaçları kullanmak farzdır. Yani Allah’ü Tealanın emridir. Tesiri kesin olan ilaçlar, gıda gibi olup, ilaç almayıp ölmek günahtır. Peygamber Efendimiz, (sav) üç türlü ilaç kullanmıştır. Kur’an-ı kerim veya dua okurdu. Fen ile bulunan ilaçları kullanırdı. Her ikisini karışık da kullanırdı.Sağlıklı Günler…

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!