Sponsorlu Bağlantı

Bilge Tüccar

Zamanın birinde bilgeliğiyle meşhur olan bir alim vardı. Bildiklerini öğrencilerine de aktaran  bu bilge aynı zamanda ticaret ile uğraşan bir tüccardı. Adamları vasıtasıyla uzak diyarlarda ticaret yapardı. Bir gün ibadethanede öğrencileri ile beraber tefekkür ederken bir adam yanına geldi ve “kötü bir haberim var” dedi. “Haber aldık ki, senin de mallarını taşıyan kervan eşkıyaların saldırısına uğramış ve bütün kervan soyulmuş.”

Bilge tüccar bir an tefekkürü kesti. Etrafındaki öğrencileri onun yüzünde küçük bir gülümsemenin belirdiğini fark ettiler. Bilge ise hiç bir şey olmamış gibi tefekkürüne devam etti. Bir kaç gün sonra ibadethanede yine tefekkür ederken aynı adam tekrar geldi ve sevinçli bir şekilde müjdeli haberi olduğunu söyledi. “Gözünüz aydın! Eşkıyaların saldırısına uğrayıp talan edilen o kervan sizin mallarınızı taşıyan kervan değilmiş. Sizin mallarınız sağ salim yerine ulaşmış.”

Sponsorlu Bağlantı

Bilge tüccar kısa bir durgunluktan sonra tekrar yüzünde küçük bir gülümseme oluştu. Bunu fark eden öğrencileri bilgeye; “Bu adam ilk geldiğinde ve kervanın saldırıya uğradığını, mallarınızın soyulduğunu söylediğinde yüzünüzde küçük bir gülümseme oluştu. Bu adam tekrar geldiğinde saldırıya uğrayan kervanın sizin mallarınızı taşıyan kervan olmadığını, mallarınızın sağ salim yerine ulaştığını söylediğinde de yüzünüzde bir gülümseme oluştu. İki zıt durumda da nasıl oluyor da gülmeyi başarabiliyorsunuz?” diye sorduklarında bilge şu cevabı verdi.

Sponsorlu Bağlantı

“Kervanın eşkıyalar tarafından saldırıya uğradığı, mallarımın talan edildiği haberini aldığımda bir an kalbimin sesini dinledim. Gelip geçici dünya malını kaybettiğim için acaba üzülüyor muyum? Baktım ki kalbimde küçücük de olsa bir üzüntü yok, buna sevindim ve şükrettim. Eşkıyalar tarafından saldırıya uğrayan kervanın benim mallarımı taşıyan kervan olmadığını öğrendiğimde ise tekrar kalbimin sesini dinledim. Bu defa, mezarın ötesinde bana arkadaşlık etmeyecek olan dünya malını kazandığım için seviniyor muyum diye kendimi yokladım. O malı tekrar kazanmaktan dolayı kalbimde sevinç ve mutluluk görmediğim için yine sevindim ve şükrettim.”

Sponsorlu Bağlantı

KISSADAN HİSSE

Mevlana Celaleddin-i Rumi ne güzel söylemiştir : “Dünya hayatı bir rüyadan ibarettir. Dünyada servet sahibi olmak, rüyada define bulmaya benzer. Dünya malı nesilden nesle aktarılır ama hep dünya da kalır” Bizlerde ahiretimiz de bize hiç bir fayda vermeyecek olan dünya malı için, ahirette bize fayda sağlayacak ibadetlerimizi sekteye uğratıyor muyuz acaba.

Sponsorlu Bağlantı
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!