Sponsorlu bağlantılar

Bir Avuç Kum Taneleri Gibi Evlilik

Bir yıl kadar süren nişanlılık evresinden sonra kocasıyla aslında severek evlenmişlerdi. Kocasının da onu sevdiğini, ona aşık olduğunu biliyordu. Evliliklerinin ilk haftaları çok güzel geçiyordu fakat günler geçtikçe her şey değişmişti. Evliliklerinin ilk günlerindeki mutlu, huzurlu günler bir anda geride kalmıştı. Birbirlerini aslında hiç tanımadıklarını anladıklarında üç ay geçmişti.

Genç kız evliliklerinin üçüncü ayında babasının evine dönmüştü. Annesi kızını görür görmez durumu anlamıştı. Annesi, kızı için yapabileceği en güzel iyiliğin, onu dinlemek olduğunu biliyordu. Evlerinin önündeki kumsala indiler ve bir süre sessizce bekleyip, gün batımını izlediler. Gün iyice batmış, ortalık tamamen sessizleşmişti. Her ikisi de hiç konuşmuyor sadece düşünüyorlardı. Sonunda derin sessizliği annesi bozdu. “Bak kızım” dedi annesi. Kızının üzgün bakışları arasında kumsaldan, henüz sıcaklığını kaybetmemiş bir avuç kumu avuçladı. “Siz” dedi, “Severek evlendiniz.” Elindeki kumu göstererek; “Elinizde olanın hepsi bu. Aşk! Kum taneleri kadar çok ve henüz sıcak.” Genç kız bakışıyla onayladı. “Evet, kum taneleri kadar çok ve henüz sıcak.” Anne devam etti.

Sponsorlu bağlantılar

“Evlenerek aşkınızı avuçladınız, avucunuzda kalsın, hiç eksilmesin istediniz. Üstelik, hem çoğalsın hem de sıcak kalsın diye arzu ettiniz.” Bu arada avucunda ki kumları kızına göstererek; “Şimdilik avucumda tutabiliyorum onları” dedi ve parmaklarını sıkıca kapatıp kumları sıkıştırınca, kum taneleri parmaklarının arasından süzülerek dökülmeye başladı. “Aranızdaki aşkın, sevginin hiç eksilmesini istemiyorsanız, her zaman sıcak ve devamlı olmasını arzu ediyorsanız, avucumda kum taneleri gibi birbirinizi sıkmayın. Birbirinizin kişiliğini yok edecek biçimde eşine benzemeye veya eşini kendine benzetmeye çalışma. Bu kum taneleri gibi birbirinizi çok fazla sıkmayın. Bırakın, aranızdaki aşkınızı tutan kişilikleriniz olduğu gibi kalsın. Avucumdaki kum tanelerini parmaklarımla sıkmam gibi, aşkınız parmaklarınızın arasından kum taneleri gibi dökülüverir sonra.”

Engin hayat tecrübesi olan annesini dinledikçe genç kızın içi ferahlamış, sakinleşmişti. Bu arada annesi avucundaki son kumu gösterdi kızına. Yumruğunu sıktıkça dökülen kum tanelerinden geriye sadece bir tutam kalmıştı. Genç kız annesinin avucunda kalan son kum tanelerine baktı ve “Merak etme anneciğim. Aşkımızın bu kum taneleri gibi tükenmesine ve soğumasına müsaade etmeyeceğim. Her zaman sıcak kalması için elimden geleni yapacağım” dedi ve elini olabildiğince açıp, kumsaldan alabildiğince kumla doldurdu elini. Çok sevdiği kocasına koşup, avucundaki kum tanelerinin eksilmemesi için birbirlerine söz verdiler.

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!