Sponsorlu Bağlantı

Bu Yiyecekleri Asla Buzdolabına Koymayın

Belki de hepimizin yaptığı en büyük hatalardan biride pazardan veya marketten aldığımız her şeyi eve gelir gelmez buzdolabına atıyoruz. Oysa ki bu çok yanlıştır. Bazı yiyeceklerin kesinlikle buzdolabına konmaması gerekiyor. Örneğin ekmek, buzdolabında mı, dondurucuda mı, yoksa ekmek kutusunda dışarıda mı saklanmalı? Domates dolaba mı yoksa mutfak dolabına mı konmalı sorusunun cevabını ne yazık ki yanlış biliyoruz.

Bunlardan en fazla tartışılanı kuşkusuz tereyağı olmuştur. Uzmanlar tereyağını nasıl ve ne kadar süre buzdolabının dışında tutabileceklerini tartışmışlardır. Araştırmalar tereyağının ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklanması gerektiğini ve kullanmadan 10-15 dakika önceden çıkarılıp kullanılmasının daha doğru olduğunu ortaya koymuştur. Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışında tutulmaldır.

Sponsorlu Bağlantı

Bu Yiyecekleri Asla Buzdolabına Koymayın

Ekmek: Buzdolabına konulan ekmekler bilinenin aksine daha çabuk kurur. Ekmeği, ya ekmek kutusunda ya da dondurucuda saklamalısınız. Dondurucudan çıkardıktan sonra yemeden önce tamamen çözülmesini beklemelisiniz.
Zeytinyağı: Zeytin yağını da kuru ve serin yerde saklamak en doğru davranış olacaktır. Buzdolabına konulan zeytinyağı yoğunlaşarak katı yağ kıvamına geleceği için, buzdolabından uzak tutulması gereken gıda maddelerindendir.
Bal: Bal, ağzını sıkıca kapattığınız bir kapta sakladığınız sürece sonsuza kadar bozulmayacak bir gıda maddesidir. Bu yüzden balı buzdolabına koymanıza hiç gerek yoktur. Balı buzdolabına koymak kristalize olmasına ve şekerlenmesine neden olur.

Sponsorlu Bağlantı

Kahve: Buzdolabınıza koymamanız gereken bir diğer gıda maddesi de kahvedir. Eğer kahveyi buzdolabına koyarsanız tüm lezzetini kaybeder ve dolaptaki diğer kokuları da içine çeker. Kahveyi kuru, serin ve karanlık bir yerde saklarsanız, tazeliğini ve aromasını uzun zaman muhafaza edecektir.
Soğan-Sarımsak: Soğan ve sarımsak da buzdolabında saklanmamalıdır. Eğer pazardan aldığınız soğan veya sarımsağı buzdolabına atarsanız, zamanla filizlenmeye başladığını görürsünüz. Soğan ve sarımsak da serin ve kuru yerde saklanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantı

Patates: Patatesi buzdolabında saklarsanız eğer, nişastası zamanla şekere dönüşmesine neden olur. Nişastasını kaybeden patates, tatlılaşır ve pütürlü bir görünüme dönüşür. Patatesleri dolaba koymak yerine kağıt bir torbaya koyup serin bir yerde saklamanız, patateslerin saklama ömrünü uzatacaktır. Not: Patates ve soğanları dışarıda saklamalısınız fakat yan yana koymamalısınız. Yan yana saklanan patates ve soğanlar daha çabuk bozulurlar.
Domates: Buzdolabında saklanan domates bütün lezzetini kaybeder. Domatesleri buzdolabının dışında bir sepette, ezilmeyecek şekilde saklamalısınız.

Sponsorlu Bağlantı

Muz: Özellikle henüz olgunlaşmamış muzları soğuktan uzak tutmak gerekir. Taze muzu buzdolabına koyarsanız, yüzeyinin hasar görmesine neden olursunuz. Muzlar kahverengi hale gelinceye kadar buzdolabının dışında saklanmalıdır. Daha sonra halen tüketilmeyecekse mecburen buzdolabına kaldırılmalıdır.
Çilek: Çilekleri eve getirdikten sonra yıkamadan önce buzdolabına koymalısınız. Yıkadıktan sonra buzdolabına kaldırmak çileklerin küflenmesine neden olabilir.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!