Bunları Biliyor musunuz? Bilginiz Olsun

“S.O.S” NEDİR?

Çok kişi SOS kelimesinin anlamını “Save our ship” Gemimizi kurtar”; “Save our soul” “Ruhumuzu kurtar”; “Stop Other Signals” “Diğer Sinyalleri durdur” sözcüklerinin kısaltılmışı sanır. Oysa hiçbiri değildir. Tamamen telgraf zamanından kalma mors alfabesiyle ilgilidir. İmdat çağrısının çok kolay akılda tutulabilmesi için 1908 de üç nokta, üç çizgi, üç nokta olan S.O.S seçildi.

DENİZLER NEDEN MAVİDİR?

Gökyüzü ve denizin mavi görünmesinin tek sebebi kırılma hadisesidir. Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçalarına çarparak saçılır. Gün ışığı değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boyu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacıklar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmızı ışık saçılmak için daha büyük parçalara çarpmak zorundadır. Gökyüzü açık olduğunda mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de mavi görünür.

Sponsorlu bağlantılar

DENİZDE DALGALAR NASIL OLUŞUR?

Deniz ve göllerdeki kuzey sularının periyodik salınımlarıdır. Dalga oluşumunun temel nedeni rüzgarlardır. Deniz yüzeyini yalayarak esen rüzgarlar, sürtünme nedeniyle durgun sulara hareket kazandırır. Deniz yüzeyi pürüzlenir ve sürekli biçim değiştirir. Deniz yüzeyinin salınım hareketine dalgalanma, deniz yüzeyinde beliren pürüze dalga denir.

GELGİT NASIL OLUŞUR?

Ay ve Güneş’in çekim gücünün etkisiyle Dünya’daki su kütlelerinin alçalması ve yükselmesi olayıdır. Ancak ay, dünyaya en yakın gök cismi olduğundan gel-git olayında daha etkilidir. Bir yerdeki gel-git, gün içindeki iki kabarma iki çekilme biçiminde altı saatte bir gerçekleşir. Bu seviyede değişmelerinde her gün bir önceki güne göre elli dakikalık bir gecikme olur. Çünkü Ay, Dünya’nın çevresindeki dönüşünü 24 saat 50 dakikada tamamlamaktadır. Türkiye’deki denizleri iç deniz olduğu için gel-git belirgin değildir.

Sponsorlu bağlantılar

♦ Yılda ortalama 40.000 geminin Türk boğazlarından geçtiğini, deniz trafiğinin yoğunlaşma sonucu Marmara Denizi’nde kirliliğine arttığını,
♦ Karadeniz’de kirlilik ve aşırı avlanma nedeniyle hamsi miktarının hızla azaldığını,
♦ Erkek balinaların 24 metre derinliğe dalarak şarkılarını yüksek sesle yarım saat ya da daha uzun süre söylediklerini,
♦ Global ısınma ve yükselen Deniz seviyesinin 2050 yılında Shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacağını ve bu sellerde 76 milyon kişinin evsiz kalacağını, biliyor musunuz?

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...
Sponsorlu bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!