Sponsorlu Bağlantı

Çalış, Öğren, Tekrar Gel. Hepimiz Dünyada Sınavdayız

Tüm insanlar olarak dünyada inişli çıkışlı, virajlı bir yoldayız. Bu yolda emir ve yasakları içeren, tehlike bölgelerini gösteren trafik levhaları var. Bu yolda trafik kurallarına ve işaret levhalarına aykırı hareketlerimizden dolayı bir kaza yaparsak, elbette bunun suçlusu ve sorumlusu biz oluruz ve bunun sonucunda cezalandırılırız. Ancak, üzerinde seyrettiğimiz yolun, çok büyük ve güçlü, ama görünmeyen bir lokomotifin üzerinde olduğunu farz edelim.

O taktirde biz, kendi arzu ettiğimiz yere değil, o güçlü lokomotif nereye götürürse oraya gitmek zorunda kalırız. Aracın içinde yaptıklarımızdan sorumluyuz ancak vagonun gittiği yönden sorumlu değiliz. Kısacası dünya hayatında bir sınavdayız ve yaptıklarımızdan bir gün gelecek imtihan olacağız. Dünyada da sınavlarımız olduğu gibi.

Sponsorlu Bağlantı

Kanada’da şoför ehliyeti almak isteyenleri imtihan etmek için, özel bir simülasyon sistemi vardır. Şoför olmak isteyen kişi, gelip kimliğini özel bölmeye yerleştirir ve giriş kapısı açılır. İçeride tekerlekleri hariç bütün aksamı çalışır vaziyette bir araba bulunmaktadır. Sürücü adayı, arabanın kapısını açıp direksiyona geçtiği ve kontağı açtığı anda, tam karşı duvardaki ekranda özel olarak hazırlanmış bir film oynamaya başlar. Sürücü, kendisini gerçek bir yolda seyrettiğini zanneder. İniş vardır, yokuş vardır, virajlar vardır ve bu sanal yolda çeşitli trafik işaret ve levhaları vardır.Çalış, Öğren, Tekrar Gel. Hepimiz Dünyada Sınavdayız-min

Şoför adayı, bütün bu durumlar karşısında en doğru olanı yapmak ve kurallara uymak zorundadır. Çünkü arabanın vitesinden frenine, gaz pedalından direksiyonuna kadar bütün aksamları otomatik bir mekanizma ile ana kumanda merkezine bağlıdır. Eğer her şey doğru yapılmışsa dışarı çıkarken ehliyeti kutuda hazırdır. eğer ki şoför adayı kurallara uymamış ve imtihanı geçecek yeterlilikte değilse, otomatik beyin boş basmakta ve “Çalış, öğren tekrar gel” diye ikaz etmektedir. Yani bütün imtihan standart ve objektif bir sistemle tamamlanmaktadır.Çalış, Öğren, Tekrar Gel. Hepimiz Dünyada Sınavdayız

Sponsorlu Bağlantı
Tavsiye Yazı
Kıssadan Hisse İbretlik Yazı, Seksenlerde Çocuk Olmak

Sponsorlu Bağlantı

İşte cüz-i iradeyle üstün bir varlık olarak yaratılan insanın dünya hayatı da böyledir. Genel bir kader planı çerçevesinde cereyan eden bir imtihandır. İnsanın her niyet ve hareketi, sonsuz bir ilahi murakabe (Sözlükte “denetlemek, gözlemek, gözaltında tutmak, kontrol etmek”) tarafından kontrol edilir ve değerlendirmeye tabi tutulur. Yani dünya hayatındaki yaşantısı sonucunda imtihana tabi tutulur. İmtihanı geçerse ebedi mutluluk diyarı olan cennet ile şereflendirilir. Yok eğer imtihanda başarılı olamazsa ne yazık ki “çalış, öğren, tekrar gel” diyen de olmayacaktır. Bunun için kardeşlerim tek bir hakkımız var. Rabbim hepimizi büyük imtihanı geçen bahtiyar kullarından eylesin. 
Alıntıdır : “DAVAM” Necmettin ERBAKAN (MG. Ankara Kitap Kulübü)

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!