Sponsorlu bağlantılar

Çekici Nereye Vuracağını Bilmek

Ülkenin en büyük fabrikalarından birinde bir kaza meydana gelmiş ve ekonominin bel kemiği sayılabilecek fabrika bir anda üretimi durdurmak zorunda kalmıştı. Fabrikanın en önemli makinesi aniden arıza vermişti. Fabrika personelinin hepsi makineyi tekrar çalışır vaziyete getirmek için seferber olmuşlardı.

Müdürler, ustalar, işçiler hatta sekreterler bile sorunu anlamaya çalışıyor fakat ne yapmaları gerektiğini bilemiyorlardı. Genel müdür; “Bu makineyi bir an önce tekrar faaliyete geçirmemiz lazım, yoksa ülke ekonomisi bundan ciddi zarar görecek” diye söyleniyordu. Usta başı; “Nasıl oldu anlayamadım, çalışan makine bir anda durdu ve bir daha çalıştırmayı başaramadık” diye üzüntüsünü belli etmeye çalışıyordu. Makinenin neredeyse her parçasını kontrol etmişler fakat arızanın kaynağını bir türlü bulamamışlardı. Ülkenin önde gelen makine mühendisleri makineyi kontrol etmişler fakat onlarda makineyi çalıştırmayı başaramayınca sonunda Avrupa’dan, makinenin fabrikasından bir mühendisi getirmeye karar vermişlerdi.

Sponsorlu bağlantılar

Bu arada olay gazetelere de yansımıştı. Haber kanallarının hepsi bu olayı aktarıyor, ülkenin bütün gündemi arıza yapan makine ve üretimi duran fabrika üzerinden şekilleniyordu. Cumhurbaşkanı acilen hükümeti göreve çağırmış, Başbakan başkanlığında bakanlar kurulu toplanmış, acil önlem planları arka arka masaya yatırılmıştı. Bu krizden bir an önce kurtulmak ve ülkenin ekonomisini tekrar düzeltmek gerekiyordu. Avrupa’dan gelen mühendis hiç vakit kaybetmeden fabrikaya geçmişti.

Devasa boyutlardaki makinenin etrafında bir tur gezdikten sonra küçük bir çekiç rica etti. Çekiç ile makinenin kumanda panosunun altına yavaşça vurduğunda, günlerce arızalı olarak bekleyen makine çalışmaya başlamıştı. Bütün fabrikaya hatta bütün ülkeye birden sevinç hakim olmuş, bozulan ekonominin tekrar rahat bir nefes alabilmesi için bütün personel tekrar çalışmaya başlamıştı. Fabrikanın müdürü mühendisten fatura kesmesini istemişti. Masasına gelen faturadaki miktarı gören müdür neredeyse küçük dilini yutmuştu. 100.000 Dolar.

Sponsorlu bağlantılar

Bu kadar basit ve küçük bir işçilik karşısında istenilen ücreti çok bulan müdür, mühendisten ayrıntılı fatura kesmesini istemişti. Mühendisin uzattığı faturada şunlar yazıyordu.

“Çekici makineye vurmak 1000 Dolar, Çekici nereye vuracağını bilmek 99.000 Dolar.”

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!