Sponsorlu bağlantılar

Çocuğunu Satılığa Çıkaran Ana

Türk milletinin kurtuluş savaşında çetin bir imtihandan geçtiği yıllardı. Erkekler harp meydanlarında, kadınlar, çocuklar ve yaşlılar cephe gerisinde canlarını dişlerine katıyor, devletin bekası için çalışıyorlardı. Herkes tüm varlığıyla savaşa katkı yapmaya gayret gösteriyordu fakat bütün kaynaklar bitmiş, tükenmişti.

Türk milletinin verdiği bu çetin imtihana dünya müslümanları da yardım etmeye çalışıyorlardı. Hindistan müslümanlarının yaptığı fadakarlıkların haddi hesabı yoktur. İngiliz tarih kayıtlarında yaşanmış bir hadiseye göre, Hindistan’ın Paşaver Şehrinde, Türk Milletinin bekası için yardım toplanıyordu. Herkes malını mülkünü getirip veriyor, tüm servetini bağışlıyordu. En fakir insanlar bile bir şeyler verebilmek için çırpınıyordu. Yeni gelinler bileziklerini çıkarıp veriyor, yaşlılar ata yadigarı eşyalarını bağışlıyordu. Kadınlar ördükleri çorapları, kazakları gönderiyor, erkekler hamallık yaparak kazandıkları yevmiyelerini hiç çekinmeden veriyorlardı. Bir baba o günkü kazancını yardım toplayanlara vermiş, akşam çocuklarına ekmek bile götürememişti.

Sponsorlu bağlantılar

Fakat onların içinde verebilecek hiç bir şeyi olmayanlar da vardı. İşte böyle bir durumda olan bir kadın melekleri bile imrendirecek bir fadakarlık yapmıştı. Bu fazilet yüklü kadın, analık duygularını bile bir kenara atarak, hiç bir şey verememe çaresizliğinin verdiği ıstırapla, henüz yeni doğmuş kucağındaki mini mini yavrusunu meydanda toplanan halka göstererek; “Evladımı satılığa çıkarıyorum ve karşılığında alacağım parayı Türk milletine, kardeşlerime göndereceğim” diye bağırıyordu. Etrafta toplanan kalabalık bu kadının çaresizliğini anlayabiliyordu. Paşaver şehrinin en fakir ailesinden olan bu kadının davranışı herkesi duygulandırmıştı.

Netice itibariyle, hintli müslümanların bu ihlaslı gayretleri sonuçlarını vermekte gecikmez ve Hindistan’da toplanan yardım miktarı, Türk milleti için Mayıs 1913’e kadar bütün dünyada toplanan yardım miktarının yarısından fazlasını teşkil etmiştir.

Sponsorlu bağlantılar

Kurtuluş savaşı sadece Türk Milletinin fadakarlıkları ile sonuçlanmamıştır. Dünya müslümanlarının da fedakarlıkları saymakla bitmez. Tüm mal varlıklarını, servetlerini gönderenlerin yanı sıra, verebilecek hiç bir şeyi olmayanların da, kundaktaki bebeklerini satmayı düşünmeleri takdire şayan davranışlardır.

Türk milletinin ölüm kalım savaşı verdiği bir dönemde Hindistan müslümanları başta olmak üzere, dünya müslümanlarının birlik olduğu gibi günümüzde de müslümanlar birlik olabilse kim bilir dünyada neler değişir.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!