Çocuklarda İnatlaşma Nedenleri ve Çözüm Yolları

Anne babalar çocuklarının gelişim özelliklerini iyi bilmelidir. Çünkü çocuklar bazı dönemlerde daha önceki davranışlarının aksine farklı davranışlar sergilerler. Çocukların o anda bulunduğu dönemin özelliklerini iyi bilen anne babalar, yaşanan problemin altından nasıl kalkacaklarını iyi bilirler. Çocuklarda özellikle 2 yaşından sonra başlayan “inatlaşma” nın altındaki düşünce, çocukların dünyayı keşfetme, meraklarını giderme ve bağımsız birey olma isteğidir. Bu dönemde çocuğunuzun tek bir amacı vardır: Sizin söylediklerinizin tersini yapmak. Kendisinin de bu dünyada var olduğunu ve bağımsız bir birey olduğunu ispatlamaya çalışacaktır.

Çocuğunuzun evdeki ve çevresindeki eşyaları, size ait olsun ya da olmasın sahiplenmeye çalışır. Kız çocuğu annesinin eşyalarını karıştırır, ayakkabılarını giyer, parfümlerini üstüne sıkar. Erkek çocuğu ise babasının traş köpüğünü alır yüzüne sıkar, kolonyasını döker, kravatını ya da arabasının anahtarını alır. Çocuklarda görülen bu davranışlar normaldir. Çünkü çocuklar bu dönemde sahiplenme şuuru edinirler. Bu dönemde çocuklar tutarsız davranışlar sergiler. Yemek ister sonra vazgeçerler, çarşıda önce küçük bebek olmak isterler. Bütün bu davranışlarının karşısında anne baba sabretmelidir.

NELER YAPILABİLİR?

Çocukların bu davranışlarına kesinlikle şiddet ile karşılık verilmemelidir. Bu şiddet çocukta inatçılığı daha da artıracaktır. Çocuklar sizi hiç olmadıkları yerlerde o kadar çok zorlayacaklar ki, adeta sabrınızı taşıracak ve onların isteğine boyun eğmenizi sağlamaya çalışacaklardır. Her şeyden önce bu davranışlara karşı soğukkanlılığınızı korumaya çalışmalısınız. Çocuğunuza o anda öfke ile değil, biraz daha yumuşak ve uzlaşmacı tavırla yaklaşmalısınız.

Çocuğunuz inatçılığa başladığı andan itibaren üzerine gitmeyin. Onu sakinleşene kadar bekleyin. Mesela bir yere misafir olarak gittiniz ve çocuğunuz kendisine ait olmayan bir eşyayı aldı ve “benim” diyerek sahiplendi. Ne yaparsınız? Burada çocuğa, “Çabuk onu yerine bırak” şeklinde vermiş olduğunuz tepkiye çocuğunuz “hayır” diyerek karşılık verecektir. Çocuğun ilgisini başka yönlere çekip, sahiplenmiş olduğu o eşyayı elinden sakince alırsınız ve daha sonra bu eşyayı verdiği için ona teşekkür ederek onu ödüllendirirsiniz.

Çocuklarınızın bu dönemdeki tüm isteklerine “hayır” demeyin. İsteklerine olumsuz bir şekilde ve emir cümleleriyle ifade etmeyin. Siz ona ne kadar “hayır” derseniz o da size o kadar “hayır” la cevap verecektir. “Dişlerini fırçala” yerine, “Haydi dişlerimizi birlikte fırçalayalım” dememiz yerinde bir ifade olacaktır. “Haydi sütünü iç” yerine, “Sütünü küçük bardağında mı, yoksa kutusundan kamışla mı içersin?” seklindeki ifade isteklerimizin reddedilmesini önleyecek ve çocuğumuzla daha iyi bir iletişim kurmamızı sağlayacaktır.

Çocuğunuz duvarları ve kapıları çiziyorsa, eşyaları kırıp döküyorsa, ortalığı dağıtıyorsa ona fazla sinirlenmeyin. Yapılması gereken çocuğunuza öncelikle bir oda ayarlamanız olacaktır. Eviniz müsait değilse, o zaman onun oyun oynayabileceği kendisine ait bir köşe ayarlamanız gerekir. Burada çocuğunuz kendi eşyalarını ister kırsın ister dağıtsın, çünkü o mekan kendisine ait olacak. Duvar yada kapıya büyük resim kağıtları asarak onların  üzerine yazı yazmasını veya resim yapmasını isteyebilirsiniz. Böylece evin değişik yerleri boya ve kalemle kirletilmemiş olacaktır.

Çocuğunuza bir oda saplamanız ve tüm eşyalarını orada tutmanız, kendi eşyaları ile başkalarının eşyalarını sahiplenme arasındaki farkı anlamasını sağlayacaktır. Çocuk kendi odasındaki eşyaları kendisine, diğer eşyaların da farklı kişilere ait olduğunu kavrayacak ve belli bir süre sonra başkalarının eşyalarını sahiplenme davranışından vazgeçecektir.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!