Sponsorlu Bağlantı

Çocukları Yalan Söylemeye İten Sebepler

Yalan, insanları aldatmak için uydurulmuş kasıtlı davranış veya sözdür. Kısaca, bilerek yanıltmadır. 5-6 yaşlarına kadar çocuğunuzun yalan söyleme davranışında endişe edilecek bir durum yoktur. Çünkü bu döneme kadar çocuklarda gerçeklik duygusu tam olarak gelişmemiştir. Yani doğru-yanlış gibi kavramlar zihinde tam yerleşmemiştir.

Çocukların bu yaşlarda anlattıklarına yalan şeklinde değil de hata veya yanlışlık olarak bakmak daha doğru olacaktır. Çocukların hayal dünyaları çok geniş olduğundan, olmamış ve olmayacak olayları size sanki olmuş gibi anlatabilirler. Bu fikirlere yalan olarak değil onların hikayeleri olarak bakmalıyız.

Sponsorlu Bağlantı

ÇOCUKLARI YALAN SÖYLEMEYE İTEN BİRKAÇ TEMEL SEBEP VARDIR:

– Yaptığı olumsuz bir davranış sonucunda çocuğun anne baba tarafından aşırı bir şekilde cezalandırılması. Çocuk bu ağır cezalara maruz kalmamak ve ondan kurtulmak için yalana başvuracaktır.
– Davranışlarından dolayı sürekli eleştirilen ve küçümsenen çocuklar, kendilerinde meydana gelen sıkıntı ve rahatsızlıktan kurtulmak için anne babanın ya da çevresindeki kişilerin arzu ettiği şeyleri, duymak istediklerini ifade edecektir.
– Çocuk kardeşleriyle ya da başkalarıyla sürekli kıyaslanıyorsa, anne babanın onayladığı çocuğa benzemek için yalana başvurabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantı

– Anne babanın davranışları da çocuklar üzerinde çok etki yapmaktadır. Çocuklar bazı davranışlarını anne babayı gözlemleyerek geliştirirler. Mesela, misafirlik için gelen telefon davetine anne işi olmadığı halde, “Bugün çok işim var” şeklinde cevap verirse, çocuk üzerinde bu gibi ifadelerin çok doğal olduğu yargısı gelişir. Anne babaların yapmış olduğu bu gibi davranışların sonucunda çocuklarda şöyle bir yargı yer eder: “Büyükler yalan söylüyorsa benim de söylemem de sakınca yok”
– Çocuğun arkadaş çevresinde de, onun yalan konuşma davranışı üzerinde etkisi vardır. Fakat bu konuda tespit yapılırken anne babalar dikkat etmelidir.

Sponsorlu Bağlantı

NELER YAPILABİLİR?

– Öncelikle anne babalar çocuklarına iyi örnek olmaya çalışmalıdırlar. Çocuklar anne ve babalarını taklit ederek öğrenirler. Çocuklarımızın dürüst ve samimi olmasını istiyorsak, öncelikle bizzat biz bunu davranışlarımızla göstermeliyiz.
– Çocuğun yalan söylemesine imkan tanıyacak davranışlardan uzak durmalıyız. Yaptığı ufak bir hatadan dolayı onun üstüne fazla gidilmesi, azarlanması ve korkutulması onun yalan konuşmasına sebep olacaktır. Yapılan hatalar sonucunda verdiğimiz tepkiler yapıcı ve olumlu olmalıdır. Mesela, evde var olan bir vazonun kaza sonucu düşürülerek kırılması üzerine, “Aptal çocuk, sakar çocuk bu vazoyu neden kırdın?” şeklinde bir yaklaşım onu yalan söylemeye itecektir. Onun yerine, “Bu vazo benim için değerliydi, kırılmasına çok üzüldüm” demek yerinde olan bir tepkidir.

Sponsorlu Bağlantı

– Çocuklarınızı başka arkadaşlarıyla kıyaslamayın. Mesela “Zeynep derslerinde çok başarılıymış, notları hep yüksekmiş, sende onun gibi ol” şeklindeki yaklaşım sonucunda çocuğunuz, dersleri iyi olmadığı halde size ders notlarının iyi olduğunu söyleyecektir. Bu sebeple, yapılması gereken, çocuğun kendi kabiliyetlerine göre onu motive etmeniz ve kendi kapasitesini aşan beklentilerinizi ondan talep etmemenizdir.
– Çocuklarınıza neyin doğru, hangi davranışların ve hareketlerin yanlış olduğunu, dürüst olmanın insanlar için önemini anlatın. Yalan söylediği zaman insanların başına gelecek olumsuz durumların neler olabileceği hakkında onları bilgilendirin.

– Çocuğunuz kötü bir davranış yaptı ve size bunu dürüstçe itiraf etti ise onu cezalandırmayın. Eğer cezalandırırsanız daha sonra aynı durumla karşılaştığı zaman aynı dürüstlüğü göstermeyecektir. Bunun sebebi, dürüst olduğu zaman da cezalandırılmış olmasıdır. Bir daha ceza almamak için olayı inkar edecek ya da başka yöntemlere sapacaktır.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!