Sponsorlu bağlantılar

Çocuklarımızı Bu Tehlikeden Koruyalım

Okulların açılmasının ardından yaşanan skandallarla kamuoyunda tartışma konusu olan okul servisleri, yine akıllara durgunluk veren bir olayla gündeme geldi. İstanbul başta olmak üzere okul servislerine yönelik rutin kontroller hız kesmeden devam ederken son yaşanan olayda bir servis şoförü uyuşturucunun etkisinde ve sabıkalı çıktı. Durdurulan araçta yapılan aramada ise son dönemlerde gençleri adeta esir alan, anne ve babaların korkulu rüyası bonzai bulundu.

Yakalanan servis şoförünün aynı zamanda emniyette kaydı çıktı. Daha öncede uyuşturucu kullanmaktan yakalanmış olan şoförün mahkumiyeti olmadığı için işe girerken verdiği evrakta temiz görünüyordu. Son zamanlarda sokaklarda zombi gibi dolanan kişilerin görünmesine sebep olan, eroinden yüz kere daha tehlikeli olan bu sentetik uyuşturucu bonzai nedir, neyden yapılır ve zararları nelerdir?

Sponsorlu bağlantılar

Bonzai: Hammaddesi Çinde kilosu 30 bin dolara satılıyor ve bir kilo ham maddeden bir ton bonzai üretilebiliyor. Fare zehirinden florasan tozuna kadar bir çok kimyasal zehri, bonzai üretiminde kullanmaktan çekinmeyen zehir tacirleri, gençlerimizi ağlarına düşürüp, onları zombiye çevirerek, yüklü paralar kazanmaktan çekinmiyorlar. Zehir tacirleri bonzai’yi Rüya, Bombay Mavisi ve Spice gibi aldatıcı isimlerle satıyorlar. Kullanıldığı zaman tek seferde bile öldürme riski olan bonzai, sentetik yani doğal olmayan laboratuvar ortamında üretilmiş bir zehirli madde olmasından dolayı son derece ciddi zararları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Bonzai’nin Zararları:

♦ Kan basıncın da hızlı artış ve nabız yükselmesi,
♦ Şiddetli ağız kuruluğu,
♦ Göz kızarıklığı,
♦ Halüsinasyon, hayal görme,
♦ Şiddetli açlık hissi,
♦ Ortam seçememek, nerede olduğunu bilememek,
♦ Geçici körlük,
♦ Geçici felç durumu,

Sponsorlu bağlantılar

Bonzai den kurtulmak için ne yapılmalı:

Narkotik şube müdürlüklerine bonzai den kurtulmak isteyen bir çok gencin kendisi veya aileleri tarafından başvuru yapılması halinde, bu kişiler AMATEM’e yönlendiriliyor.
Amatem’in amacı: Alkol ve madde bağımlısı olan kişilerin tedavi görmesini sağlamak ve aynı zamanda bu tür bağımlılıkların önlenmesine yardımcı olmaktır.

Sponsorlu bağlantılar

Çocuklarımızı bunun gibi zehirli maddelerden korumak için anne ve babalara önemli vazifeler düşmektedir. Benim çocuğum yapmaz görüşüyle hareket edilmemeli, özellikle sık sık disiplin cezası alan, agresif davranışlar sergileyen çocuklar gözlemlenmeli hatta verilen harçlıkların bile hesabı sorulmalıdır. Eğer çocuk maddeye başlamış hatta bağımlı olmuşsa geri dönüşü veya tedavisi uzun ve meşakkatli bir süreç olacağı için daha bu maddelere bulaşmadan çocuklarımızı bilinçlendirmeli, uyarmalı ve korumalıyız.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!