Sponsorlu Bağlantı

Çok Komik Bir Fıkra

Yirmi Beş Sent

Mehmet elli beş yaşına kadar canını dişine takıp çalıştı. Pastacı çıraklığı ile başladığı iş hayatına, pastahane sahibi olarak devam etti. Yetenekleri ve becerisi sayesinde Türkiye’nin en ünlü pastahanesinin sahibi oldu ve milyarlar kazandı.Bir gün karısına:

– Paraları mezara götürecek halimiz yok. Kendimize yeni ve rahat bir hayat seçtim. Kaliforniya’daki hemşehrilerle konuştum. Her şeyi iyice öğrendim. Kaliforniya’ya gideceğiz. Kazandığım para bize ömrümüzün sonuna kadar yeter. Çocuklar da en iyi üniversitelerde okurlar, dedi.

Sponsorlu Bağlantı

Mehmet neyi var, neyi yok sattığında tam bir milyon doları oldu. Karısını da yanına alıp, Kaliforniya’ya uçtular. Uçsuz bucaksız Nevada Çölü üzerinde uçarken, motorda bir arıza belirdi. Las Vegas’a zorunlu iniş yaptılar. Uçak şirketinin görevliler:
-Buranın en lüks otelinde, konuğumuz olarak kalacaksınız ve tüm masraflarınız bize ait. Yalnız bu kentin Las Vegas olduğunu unutmayın. Eğer kumar oynarsanız kendi hesabınıza, dediler. Mehmet karısına:

Sponsorlu Bağlantı

-Kumar mı? Kumardan kazanmayı düşünen çıldırmış olmalı, dese de bir kez şansını denemek için, rulete 500 dolarlık fiş atmaktan da kendini alamadı. 500,1000 derken arkası çorap söküğü gibi geldi. Mehmet her şeyini rulet masasında bıraktı. Rulet başında nefes almadan geçirdiği saatler sırasında fena halde sıkışınca, hızla tuvalete koştu. Tuvalet kapıları otomatikti. Yirmi beş sent bozuk para atınca açılıyordu. Oysa Mehmet’te metelik kalmamıştı. Sıkıntı içinde dolanırken, oradan geçen ve bu işleri bilen biri, Mehmet’in başına gelenleri anlamıştı. Mehmet’in eline yirmi beş sent sıkıştırdı.

Sponsorlu Bağlantı

Mehmet:
-Çok iyi bir insansınız. Bu iyiliğinizi hayat boyu unutmayacağım. Bana lütfen kartınızı verin. Bu borcumu size ödemek istiyorum, dedi. Kartı aldı cebine attı. Tuvalete döndüğünde kapıyı açık buldu. İçeri girdi, rahatladı ve çıktı. Elinde kalan yirmi beş sentle yürürken, karşısına Tek Kollu Canavar çıktı. Parayı deliğe atıp,kolu çekti ve bir şangırtı. Alet boşaldı adeta! Mehmet bir kova dolusu yirmi beş sent kazanmıştı. Bunları fişe çevirip rulet masasına döndü. Gerisi peri masalı. İki saat içinde tam iki milyon doları olmuştu.

Sponsorlu Bağlantı

İki ay sonra Kaliforniya’lı Mehmet, boş oturmanın kendisine göre bir iş olmadığını fark etti. Elinden gelen tek iş pastacılıktı. Parası da vardı. Bir pastahane açtı. Pastaları öylesine tutuldu ki, önce Kaliforniya’ya, sonra Los Angeles’a, sonra da tüm Amerika’ya yayıldı Mehmet’in Pastahaneleri. Bir kaç yıl sonra, Mehmet Amerika’nın en zengin adamlarının arasına girdi. Mehmet pastahanelerinin onuncu yılı dolayısı ile büyük bir gece düzenlendi. Şirketin en gözde elemanları ile  ünlü konuklar bir araya geldiler. Mehmet yemeğin sonunda konuşma yapmak için kürsüye çıktı.

Tüm başına gelenleri anlattı ve:
-Bütün bu başarıyı ve bu serveti bir tek kişiye borçluyum. O kişiyi bulana kadar gerekirse her taşın altına bakacağım. İşte size söz veriyorum.
Şirketin Genel Müdürü sordu:
-Mehmet Bey, size yirmi beş sent borç veren adamın kartını aldığınızı söylemiştiniz. Adı, adresi sizde olmalı zaten.
Mehmet:
– Bana yirmi beş sent veren adam umurumda değil. Ben tuvaletin kapısını açık bırakan adamı arıyorum! dedi.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!