Sponsorlu bağlantılar

Dünya Mutluluk Raporu

Birleşmiş Milletlerin Dünya Mutluluk Raporu

Zengin Değil, Sosyal Devletler Mutlu

Birleşmiş Milletler’in dünya mutluluk raporunda sosyal devletin ve kurumsal desteklerin hala güçlü olduğu ülkeler öne çıkarken. en zengin ülkeler ilk 10’a bile giremedi. Raporda, göçmenlerle ülke vatandaşlarının aynı oranda mutlu oldukları dikkat çekti. Birleşmiş Milletler’in (BM) Dünya Mutluluk Günü dolayısıyla yayımladığı dünya mutluluk raporu vatandaşlarının en mutlu olduğu ülkelerin dünyanın en zengin ekonomileri olan ülkeler değil, sosyal devletin ve kurumsal desteklerin hala güçlü olduğu ülkeler olduğunu ortaya koydu. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan raporda ülkeler gelir, sağlıklı yaşam beklentisi, sosyal destek, özgürlük, güven ve cömertlik kriterleri bakımından kıyaslama yapıldı.

Finlandiya, dünyanın en mutlu ülkesi olarak zirvede yer aldı. Listede Finlandiyayı sırasıyla Norveç, Danimarka, İzlanda, İsviçre, Hollanda, Kanada, Yeni Zellanda, İsveç ve Avustralya izledi. Öte yandan dünyanın en büyük ekonomisine  sahip ülkelerin mutluluk sıralamasında geride kaldıkları görüldü. Dünyanın en büyük ekonomisi Amerika listede ancak 18’inci sırada kendisine yer bulabildi.

Sponsorlu bağlantılar

Türkiye 156 ülke arasında 74’üncü oldu

Dünyanın en büyük 17’nci ekonomisine sahip Türkiye ise listede 156 ülke arasında 74’üncü sırada yer aldı. Türkiye geçtiğimiz yıl 69’uncu sıradaydı. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında bir tek Kanada mutluluk raporunda iyi bir yer edinebildi. Dünyanın en büyük 11’inci ekonomisi olan Kanada, mutluluk endeksinde 7’nci sırada yer aldı.

Göçmenlerle vatandaş aynı oranda mutlu

Birleşmiş Milletler’in (BM) Dünya Mutluluk Günü dolayısıyla yayımladığı dünya mutluluk raporunda ilk kez ülkelere göçmen olarak gelenlerin mutluluk durumu da ele alındı. Ülkelerin sıralamasının göçmen nüfuslarının sıralamasıyla neredeyse aynı olduğu dikkat çekti.

Sponsorlu bağlantılar
Türkler “önce sağlık” dedi

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre mutluluk kaynağı olarak ilk sırayı yüzde 68 ile sağlık aldı. Son beş yılda sağlığı mutluluk kaynağı görenlerin oranı değişmedi. Para ve işi mutlulukta ilk sıraya koyanların oranı arttı. 2013 yılında mutluluğu sevgide bulanların oranı da arttı. Mutluluğu başarıda görenlerin oranında da artış görüldü. Mutluluk kaynağı olarak parayı görenlerin oranı 2013’te yüzde 4.1 iken, geçen yıl yüzde 3.9’a düştü. İşini mutluluk kaynağı olarak görenlerin oranı yüzde 2.3’ten yüzde 1.9’a indi.

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!