Sponsorlu Bağlantı

Eflatun’dan Seçme Hikayeler

Asıl adı Aristokles olan Eflatun M.Ö. 427, M.Ö. 347 yılları arasında yaşamış olan ünlü filozoflardandır. Batı felsefesinin başlangıç noktası ve ilk önemli filozofudur. Ayrıca Eflatun bir sanatçı ve edebiyatçı olarak yetiştirilmiştir. Bu yüzden görüşleri İslam ve Hristiyan felsefesine derin etkide bulunmuştur. Eflatun eserlerini diyaloglar biçiminde yazmıştır. Eflatun’un belli başlı diyalogları şunlardır.

İnsanın Davranışları

Eflatun bir gün pazarda gezerken, etrafına toplanan kalabalığın kendisine sorduğu soruları cevaplamaya başlamış. Hiçbir zaman yüksek sesle gülmemiş, toplumun kötülüklerinden ve bazı iğrenç hallerinden kaçmayı kendine prensip edinmiş olan Eflatun’a sorulan birinci soru şöyle olmuş.
– İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan davranışları nelerdir? Eflatun insanoğlunun kendisinde hayret uyandıran davranışlarını tek tek sıralamaya başlamış.

Sponsorlu Bağlantı
Tavsiye Yazı


– İnsanoğlu çocukluktan sıkılır, bir an önce büyümek ister. Büyüyünce de eski günlerini arar, çocukluk günlerini özlerler. Para kazanma hırsıyla sağlıklarını kaybederler, daha sonrada sağlıklarını geri kazanmak için para öderler. Yarınlarına endişe ederler, bu gününü unuturlar. Sonuç olarak da, ne bu gününü ne de yarınını yaşayabilirler. Hiç ölmeyecek gibi yaşarlar, ancak hiç yaşamamış gibi ölürler. Bu anlamlı sözlerden etkilenen topluluk ünlü filozofa ikinci soruyu sorarlar.
– Peki sen ne öneriyorsun? Ünlü filozof yine anlamlı sözlerini sıralamaya devam eder.
– Hiç kimseye kendinizi beğendirmeye, zorla sevdirmeye çalışmayın. Tek yapmanız gereken şey topluma sizi sevmesi için zaman tanımanızdır. Önemli olan hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeyle mutlu olabilmektir.

Sponsorlu Bağlantı

Haklı Olarak Azarlamak

Eflatun, bir grup arkadaşı ile sohbet eden Sokrates’e “Geçen gün bir arkadaşını herkesin içinde niçin azarladın? diye çıkışmış. “O kırıcı sözleri baş başa kaldığın zaman söyleyemez miydin?” Sokrates soruya soruyla karşılık vermiş. “Beni böyle azarlamak için, baş başa kalmamızı bekleyemez miydin?”

Sponsorlu Bağlantı

Kaybettiğin Zamana Acıyorum

Talebelerinden birini kumar oynarken yakalayan Eflatun, şiddetle onu azarlamaya başlamış. Talebesi;
– İyi ama ben çok az parasına oynuyorum ve bu bana dokunmuyor, demiş. Bunun üzerine Eflatun hayat dersi niteliğinde şu cevabı vermiş.
– Ben senin kaybettiğin paraya değil, boşa geçirdiğin zamana acıyorum.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!