Sponsorlu bağlantılar

En Güzel Temel Fıkraları

Sobadaki Hikmet

Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet, bir araştırma için arazide bulunmaktadır. Birden fırtına bastırır. Hemen yakındaki Temel’in evine sığınırlar. Temel konuklarına bir şeyler ikram etmek için odadan ayrılır. Hepsinin dikkati soba üzerinde toplanır. Soba yerden bir metre yukarıda, altındaki dizili taşların üzerinde durmaktadır. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlar.
Kimyacı : “Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış.”
Fizikçi : “Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş.”

Jeolog : “Burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan, olası bir deprem anında sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış.”
Matematikçi : “Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın eşit bir şekilde ısınmasını sağlamış.”
Antropolog : “Adam ilkel toplumlarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş.” der. Tam bu sırada Temel içeri girer ve ona sobanın yukarıda olmasının nedenini sorarlar.Temel cevap verir. “Boru yetmedi de ondan.”

Sponsorlu bağlantılar

Temel’in Hanımı

Bizim Temel köyün birine imam olarak atanır. Temel köydeki ilk cuma namazından önce köylüye bir vaaz verir. Temel’in etkileyici hitabet kabiliyeti ve engin dini bilgisi bütün köylüyü etkiler. Kısa zamanda diğer köylerden de Temel’in vaazını dinlemeye gelenler olmaya başlar. Fakat Temel, vücut yapısı olarak çok çirkin ve zayıf bir yapıya sahiptir. Kel kafalı, soğan burunludur. Hanımı Fadime ise çok güzel bir kadındır. Güzelliği kadar aksiliği ve geçimsizliği ile meşhurdur. Temel’i hoca yapan, engin bir dini bilgiye sahip olmasını sağlayan en önemli sebebin, hanımı Fadime olduğu bilinmektedir.

Temel’in dışarı çıkıp sürekli cemaatle birlikte olmasını kıskandığından, Temel’in evi, hanımı tarafından cehenneme çevrilmektedir. Evde her gün kavga vardır. Bu yüzden Temel’de bir an evvel kendisini dışarı atmaktadır. Bir gün cemaatiyle beraber sokakta yürürken kendi evlerinin önünden geçmektedirler ve Temel’in anlattığı konuda evliliğin faziletleridir. Tam bu sırada hanımı bulaşık suyunu balkondan Temel’in ve cemaatin başına boşaltmıştır. Temel ise hiç istifini bozmadan cemaate dönerek; “Evlenin! Evlilik çok kutsal bir müessesedir. Evlenin! Hanımınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz, kötü çıkarsa benim gibi alim olursunuz…” demiştir.

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!