Sponsorlu Bağlantı

Erbakan Hoca’nın Milli Motor Sanayi Hamlesini Kimler Engelledi

Milli Motor Sanayi Hamlesi

Necmettin Erbakan 1948 yılı yaz döneminde İstanbul Teknik Üniversitesinden mezun olur olmaz aynı üniversitenin Makine Fakültesi Motorlar Kürsüsünde asistan olarak göreve başlamıştır. 1951 yılında üniversite tarafından Almanya’daki Aachen Teknik Üniversitesine ilmi araştırmalar yapmak üzere gönderildi. Alman ordusu için araştırmalar yapan DVL Araştırma Merkezinde Profesör Schmidt ile birlikte çalışmaya başlayan Erbakan, bir buçuk yıl boyunca bir tanesi doktora tezi olmak üzere üç tez hazırlamıştır.

Almanya’daki çalışmaları sırasında karşılaştığı bir olay Erbakan’ıçok etkilemiştir. Almanya’daki fabrikalarda bir yandan çalışıp bir yandan da araştırmalar yaparken, Türkiye Zirai Donatım Kurumu’nun Alman fabrikalarına verdiği motor siparişlerini görmüştür. Bu olay üzerine Erbakan; “Bu motorları bizim milletimiz kendi imkanlarıyla yapabilmeli” düşüncesiyle “Milli Motor Sanayi” kurma kararlılığı pekişmiştir. Türkiye’ye döner dönmez, Türkiye’nin ilk milli sanayi örneği olan, Gümüş Motor Fabrikasını, memleketini ve milletini seven 200 ortaklar kurma çalışmalarına hız vermişlerdir.

Sponsorlu Bağlantı

Elbette sanayileşme davası kolay bir mücadele olmamıştır. Gümüş Motor Fabrikası kurulurken, ülkede iki büyük devalüasyon olur. 2 lira 80 kuruş olan dolar, 9 lira 20 kuruşa yükselir. Fabrikanın maliyeti 6 milyon lira iken 25 milyon liraya çıkar. Fabrikayı kurmayı başarırlar. Aradaki farkı kapatmak için ise fabrikada çalışan insanlar gece yarılarına kadar çalışarak, bazen de hiç aylık almayarak kendi gayretleri ve fedakarlıklarıyla kapatırlar. 

Tavsiye Yazı
Kolesterol Nedir, Kolesterol Nasıl oluşur, Nasıl Önlenir

Sponsorlu Bağlantı

Sorunlar bu kadar değildir elbette. Gümüş Motor’un ilk üretimi yapılıp test için ilgili makamlara götürüldüğünde; Avrupa standartlarına göre 5,6 litre olması gereken yakıt, Gümüş Motor’da 5,7 litre çıktı gerekçesiyle onay alamazlar. Erbakan ve arkadaşları geri dönüp tekrar çalışmaya başlarlar. Gümüş Motoru Avrupa standartlarının dahi altında, saate 5,5 litre motorin harcar hale getirirler. Yine standartlara uygun olmadığı için onay alamazlar. Tabii mesele aslında standart meselesi değildir. Mesele; Türkiye’nin şeftali yerine motor üretmek istemesidir.

Sponsorlu Bağlantı

Sorunlar bitti mi? Elbette hayır. Gümüş motor yöneticilerinin, ortaklarının ve  çalışanlarının gayretleriyle bütün engeller tek tek aşılarak, Mart 1960’ta seri üretime geçilir. Fakat bu seferde Avrupa’dan motor ithal eden  firmalar, 10 bin liraya sattıkları motorları 5 bin liraya, daha sonra da 2 bin liraya kadar çekerler. Amaç bellidir. Gümüş Motoru iflasa sürüklemek.

Gümüş Motor, bu milletin sanayileşme davasında gerçekten çok mühim bir hamledir. Düşünün ki; 1956 yılında bir fabrika kurulmuş, bu fabrika yerli motor imal etmiş. Daha da önemlisi, bu milletin her türlü sanayiyi başarabileceği inancını ortaya koymuş. İşte asıl büyük kaynak ve hamle budur. Çünkü aynı yıllarda düzenlenen otomobil kongresinde, “Biz şeftaliden başka bir şey üretemeyiz” diyenler vardı. Ama Erbakan ve ekibi kürsüye çıkıp, “İşte, bu millet motor üretti” diye gösterince hepsinin sisi kesilmiştir. Kaynak : “DAVAM” Necmettin Erbakan, M.G. Ankara Kitap Kulübü

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!