Sponsorlu Bağlantı

Eşler Arasında Huzursuzluk Sebepleri ve İbretlik Bir Hikaye

70, 80 ve 90 yaşlarında olan, fakat hepsi de 40 yaşındaymış gibi görünen üç kardeş vardır. 70 yaşındakine genç kalmanın sırrını sorarlar. O da, “80 yaşındaki abime sorun” der. 80 yaşındakine giderler, fakat o da “90 yaşındaki abime sorun” der. Nihayet 90 yaşındakine sormaya giderler. 90 yaşındaki, “Buyrun, önce bir şeyler yiyelim, ondan sonra anlatırım” der. Yemekten sonra sofraya bir karpuz getirmesi için hanımına rica eder. Nine de, üst kattaki tavandan bir karpuz getirir. İhtiyar, karpuzu beğenmez, “Görüyorsun ki misafirlerimiz var.Daha iyisini getir” der. Kadın gidip yine bir karpuzla gelir. Onu da beğenmeyip, tekrar başka bir karpuz getirmesini söyler. Nine yine bir karpuz getirir, ama onu da beğenmez. Misafirlere, “Gelin karpuzu beraber seçelim” der. Tavana varınca bakarlar ki, tek karpuz vardır. Ninenin hep aynı karpuzu getirdiğini anlarlar.

90 yaşındaki ihtiyar, misafirlerine dönüp, “Şimdi genç kalmanın sırrını anladınız mı?” diye sorar. Onlar da “Ne yazık ki halen anlamadık” deyince, “Gördünüz, karpuz bir tane. Hanım beni mahcup etmemek için, her seferinde başka karpuz getiriyor gibi göründü. “Hiç bir zaman başka karpuz yok” demedi. O beni hiç üzmedi, ben de bu durumu biliyordum fakat bunu onu üzecek şekilde hiçbir zaman ifade etmedim. Böylece, ikimiz de genç kaldık” der.

Sponsorlu Bağlantı

Aklı olan karı koca, birbirlerini üzmez. Hayat arkadaşını üzmek, incitmek, ahmaklık alametidir. Zâlim, huysuz kimsenin hayat arkadaşı devamlı üzülerek sinir hastası olur. Sinirler bozulunca, başka hastalıklar da hâsıl olur. Hayat arkadaşı hasta olan bir eş, mahvolmuştur. Saadeti sona ermiştir. Eşinin hizmetinden, yardımlarından mahrum kalmıştır.

Tavsiye Yazı
Hayata Anlam Katan Bir Sınav / İbretlik Bir Hikaye

Sponsorlu Bağlantı

Ömrü, onun dertlerini dinlemekle, ona doktor aramakla, ona, alışmamış olduğu hizmetleri yapmakla geçer. Bütün bu felaketlere, bitmeyen sıkıntılara kendi huysuzluğu sebep olmuştur. Dizlerini dövse de, ne yazık ki, bu pişmanlığının faydası yoktur. O hâlde arkadaşlar. Hayat arkadaşına yapacağın huysuzlukların, işkencelerin zararlarının kendine de olacağını düşünmeliyiz. Ona karşı, hep güler yüzlü, tatlı dilli olmaya çalışmalıyız. Bunu yapabilirsek, rahat ve huzur içinde yaşar, Rabbimizin rızasını da kazanırız. İnşallah…

Sponsorlu Bağlantı

Bu güzel hikayemiz Peygamber efendimizin güzel bir Hadisi Şerifi ile taçlandıralım.
Peygamber efendimiz, (Kadınlarınıza eziyet etmeyin! Onlara yumuşak olun, iyilik edin!) ve (Kocası razı olduğu halde ölen kadın, Cennete girer) buyuruyor.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!