Sponsorlu bağlantılar

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul Bedduası

“Konstantiniyye elbet fetih olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) yüzyıllar önce İstanbul’un fethini Hadis-i Şeriflerinde müjdelemiştir. Bir gün fetih olunacak bu şehir yıllarca şanlı kumandanını beklemiştir. Nice komutanlar, ordular İstanbul’u fethedebilmek için şehrin surlarını defalarca kuşatmış fakat başaramamıştır.

Peygamber efendimizin Hadis-i Şerifine mazhar olabilmek isteyen Fatih Sultan Mehmet, bir ay, üç hafta, iki gün süren kuşatma sonunda, 29 Mayıs 1453’te İstanbul’u fethederek şehre giriş yapmıştır. Fatih, İstanbul’u alıp Ayasofya önüne geldiği zaman zindanların olduğu bölgeden bir yardım çığlığı duyar. Sesin geldiği tarafa giden adamları, hali perişan bir keşişle karşılaşırlar. Huzura çıkarılan keşişe “Niçin hapis edildin? diye sorulduğunda keşiş anlatmaya başlar. “Ben fala bakan bir keşişim. Siz Türkler İstanbul’u kuşattığınız zaman Bizans İmparatoru beni saraya çağırıp, İstanbul’u Türklerin alıp alamayacağını sordu. Bende baktığım falda İstanbul’un Türklerin eline geçeceğini gördüm. Bunun üzerine imparator bana kızarak beni zindana attırdı. Şimdi karşınızda bulunduğuma göre, demek oluyor ki falım doğru çıktı,” dedi.

Sponsorlu bağlantılar

Bunun üzerine Fatih’de İstanbul’un kendi elinden alınıp alınamayacağına dair bir fal bakmasını ve doğruyu söylerse ödüllendirileceğini bildirdi. Keşiş, Fatih Sultan Mehmet Han karşısında korkuyla duruyordu. Konuşurken bile sesi titriyordu. Fatih korkmamasını, kendisine hiç bir zarar verilmeyeceğinin garantisini verdi. Bunun üzerine keşiş, İstanbul’un bundan sonraki geleceği hakkında baktığı falda gördüklerini anlatmaya başladı. “İstanbul, Türklerin elinden harp ve darp ile çıkmayacak. Lakin öyle bir zaman gelecek ki, emlak ve arazileriniz yavaş yavaş yabancılara satılacak, bu suretle İstanbul Türk malı olmaktan çıkacak.” Bu falın bildirdiği neticeden üzüntü duyan Fatih, ellerini kaldırarak, “İstanbul’da edindiği yerleri ecnebilere satanlar, Allah’ın gazabına uğrasınlar” diye beddua eder.

Sponsorlu bağlantılar

29 Mayıs 1453 tarihinden beri Türklerin elinde bulunan, kentsel dönüşüm, üçüncü köprü, üçüncü hava limanı gibi projelerle dikkatleri üzerine çeken İstanbul, yabancılara konut satışında en fazla artış gösteren ilimizdir. Türkiye istatistik kurumu verilerine göre İstanbul’da yabancılara satılan konut sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ayrıca yabancıların satın aldığı konutlar incelendiğinde İstanbul, Antalya, Sakarya ve Bursa ilk sıralarda yer almaktadır. Siz ne dersiniz, keşişin baktığı fal doğru mu çıkıyor?

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!