Sponsorlu bağlantılar

Göbek Taşındaki Padişah / İbretlik Dini Hikayeler

İnsanın haddini bilmesi için, kendisinin âciz ve hayatın hayâl olduğunu bilmesi lazımdır. İnsan, kendiliğinden dünyaya gelemediği gibi, kendiliğinden de gidemez. Çünkü insan bir hiçtir. Din büyükleri buyurdu ki: “Dünya hayatı, hayaldir. Hakikat ise ahiret hayatıdır. Dünya hayatı, hakikat olan ahiret hayatının aynadaki görüntüsü gibidir. Nasıl, aynadaki görüntü bir müddet durur ve karşısındaki hakikat çekilince görüntü kaybolursa, taş çevrilmeyince daire görüntüsü kaybolursa, dünya da, bir gün kaybolacak görüntüdür. Vehmin arkasından koşan hayalperesttir. Hayalin ideali olmaz. İnsanın ideali, hayalhane olan bu dünya olmamalıdır…

Bu dünya bir rüyadır. İnsanın göğsüne şiddetli bir yumruk inse o hiç bir şeyi hatırlamaz. Ancak kalbinde aşk ve muhabbet olan büyükleri hatırlar…”  “Dünya hayatı bir rüyadır.” Bunu Peygamberimiz aleyhissalatü vesselam buyuruyor: “İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar…”

Sponsorlu bağlantılar

Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretleri buyuruyor ki:
“Adamın biri hamama gitmiş. Adam yakışıklı mı yakışıklı!.. Göbek taşına geçmiş oturmuş. Tam o sırada içeriye kendisine tıpatıp benzeyen biri daha girmiş. Ama onun etrafında hizmetçiler, korumalar var. Oradakilere ‘bu kimdir?’ diye soruyor. ‘O, padişahtır’ diyorlar. Padişah olduğu için ona özel oda açıyorlar. Padişah etrafındakilere ‘şimdi buradan gidin!’ diyor. Adam, herkes gittikten sonra ‘padişahın odasına bir bakayım’ diyor. Kapıyı açınca ne görsün? Padişah ölmüş! ‘Tam bir fırsat, nasıl olsa bana benziyor’ diyor. Padişahı sırtladığı gibi göbek taşına bırakıyor, kendisi padişahın yerine geçiyor. Sonra hizmetçilerini çağırıyor ve ‘Haydi, hemen gidiyoruz’ diyor. Elbiseler giyiniliyor. Saltanat arabasına binip doğru saraya gidiyor…

Sponsorlu bağlantılar

Kendisini ele vermeden harem dairesine girmek istiyor. Harem dairesine girince ‘cariyeler nerede?’ diyor… İşte o anda yüzüne şiddetli bir tokat iniyor. Bir uyanıyor ki, göbek taşında uyuyakalmış. Meğer gördüklerinin hepsi rüya imiş… Tokadı atan, ‘padişah çıkacak hadi kalk git buradan!’ diyor… Peki gidiyorum, diyor…”
Mevlana hazretleri buyuruyor ki: İşte dünya budur, göbek taşına yatarsın, tokatla adamı uyandırırlar. Ne yazık ki, Azrail aleyhisselamın uyandırması böyle de olmaz! Kaynak :

Sponsorlu bağlantılar

Önceki Hikaye
Osmanlı’nın sadece yeniçeri kıyafetleri ile Almanları, Fransızların elinden kurtardığı, tarihimize altın harflerle yazılmış muhteşem bir olay.

Sponsorlu bağlantılar

Sonraki Hikaye
Afrin Harekatı sırasında yaşanmış muhteşem bir hikaye… İşte Türk Askeri budur…

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!