Sponsorlu bağlantılar

Göğüs Ağrılarını Hafife Almayın

Göğüs Ağrıları

Göğüs ağrıları en sık şikayet edilen ağrılardan biridir. Koroner arter hastalığı da bunlar arasında en önemlilerinden bir tanesidir. Koroner arter hastalığının en başta gelen bulgusu ise göğüs hastalığıdır.

Koroner kalp ağrısı, son derece şiddetli ve önemli bir ağrıdır. Göğüs kafesine bir yük oturmuş gibi ifade edilebilir. Çok kez sıkışma yada daralma olarak da tabir edilir ve çok kişide terleme olarak da kendini gösterir. Koroner arter hastalığında göğüs ağrısı sol omuz, sol kol ve çeneye yayılabilir ya da sadece bunlardan biriyle sınırlı kalabilir.

Sırtta, iki kürek kemiği arasına hatta mideye vuran ağrılar da vardır. Ağrının yayılması en sık görülen sebeplerdendir. Bu bağlamda koroner ağrısı tek bir noktadan ziyade, en az avuç içi kadar geniş bir alanda kendini gösterir. Üst karın, sırta ya da çeneye vuran ağrılarda görülebilir. Gaz ve hıçkırık yakınmaları, dikkatleri tamamen sindirim sistemine çekerek yanıltabilir.

Sponsorlu bağlantılar

Sebepsiz mide gazı, geğirme ve uzun süren hıçkırıklarda koroner arter hastalığı riski her zaman vardır. Öte yandan hiçbir ağrıya neden olmayan sessiz koroner arter hastalıkları da vardır. Bunlar diyabet hastalıklarında sık görülür. Bu nedenle diyabetliler kalp kontrollerini daha sık aralıklarla yaptırmalıdır.

Koroner Arter Hastalığı

Koroner kalp hastalığı, kalbi besleyen damarların işlevini yerine getirememesi demektir. Koroner arter hastalığı dünyada en önde gelen ölüm nedenlerindendir. Doğuştan gelen ender anomaliler dışında en büyük sorun koroner damarların aterosklerozudur. Ateroskleroz, kandaki LDL kolesterol düzeyinin artışından ileri gelen bir çeşit damar sertleşmesidir. Ülkemizde 10 milyonu aşkın erişkinde LDL kolesterol yüksekliği olduğu bilinmektedir.

Sponsorlu bağlantılar

Ne Şekilde Beslenmeliyiz?

Koroner arter hastalığında beslenme önem arz etmektedir. Hasta beslenmesine büyük önem vermeli, doktorunun beslenme önerilerine uymalıdır.
♦ Doymuş yağlardan uzak durun,
♦ Şekerden uzak durun,
♦ Tuzu azaltın,
♦ Beyaz unlu mamulleri azaltın,
♦ Bol meyve ve sebze tüketin,
♦ Günde en az 2 litre su için.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beslenmenin yanı sıra dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz.
♦ Dengeli beslenin,
♦ Düzenli spor yapın,
♦ Stresten kesinlikle uzak durun,
♦ Sigara ve alkol içmeyin. Sigaranın pasif olarak da olsa dumanına maruz kalmayın.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!