Sponsorlu Bağlantı

Günde 1 Yumurta Yediğinizde Vücudunuzda Neler Oluyor

GÜNDE 1 YUMURTA YEDİĞİNİZDE VÜCUDUNUZDA NELER OLUYOR?
Besin değeri en yüksek olan yiyeceklerin en başında hiç kuşkusuz yumurta gelmektedir. Protein, sağlıklı yağlar, vitamin ve mineral bakımından zengin olan yumurta tüm dünyada severek yenilir. Yumurta küçük ama oldukça besleyicidir. Peki günde 1 yumurta yediğinizde neler oluyor? Yumurtanın faydaları nelerdir? Bilmek ister misiniz?

VÜCUDUNUZUN İŞLEVİNİ DAHA İYİ YERİNE GETİRİR:
insan vücudunda protein yapılarının temelini oluşturan 20 çeşit amino asit bulunmaktadır. İnsan vücudu doğumundan büyüme çağına kadar geçen süreçte bu 20 amino asitten sadece 10 tanesini kendi kendine üretebiliyor. Vücudun kendi başına çektiği bu amino asitten haricinde işlevini yerine getirebilmesi için 9 amino aside daha gereksinim duyar. Bu 9 amino asit de yumurtada vardır.

KEMİKLERİNİZİ GÜÇLENDİRİN:
Kalsiyum, insan vücudu için son derece büyük öneme sahiptir ve kemik erimesini önleyici etkisi vardır. Yumurta da, kemik erimesini önleyen ve kemiklerimizi güçlendiren kalsiyum bulunur. Günde 1 yumurta yediğinizde kemikleriniz güçlenir. Ayrıca yumurtada bulunan D vitamini vücudun kalsiyum dengesini sağlayarak dişlerimizin gelişmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantı

SİNİR SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRİN:
Selenyum sinir sistemimizi güçlendirici etkiye sahip, vücudumuz için gerekli bir maddedir. Günde 1 adet yumurta yediğimizde günlük selenyum ihtiyacımızın %22’sini almış oluruz.

SAÇINIZI, CİLDİNİZİ VE TIRNAKLARINIZI GÜÇLENDİRİN:
Yumurtanın içerisinde bulunan B vitamini ve Omega-3 yağları. Cildinizi ve tırnaklarınızı güçlendirir. Sağlıklı tırnaklar için yünde 1 adet yumurta yemeye devam etmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantı

KAS YAPMANIZI HIZLANDIRIR:
Yumurta tam bir protein kaynağıdır. Vücut geliştirme sporu ile uğraşıyorsanız bolca proteine ihtiyacınız var demektir. Günde 1 yumurta yerseniz bu size protein sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantı

BEYNİNİZİ DAHA İYİ ÇALIŞTIRIN:
Beynimiz, büyümesi ve gelişmesi için kolin adlı maddeye ihtiyaç duyar. Kolin maddesi de yumurtanın içerisinde bulunur. Ayrıca kolin, hafızanızı güçlendirir.

Sponsorlu Bağlantı

KALBİNİZ İÇİN YUMURTA YİYİN:
Günde 1 yumurta yerseniz kalbiniz de sağlıklı olacaktır. Çok düşük yoğunluklu lipoprotein üreten bünyelerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski yüksektir. Yapılan araştırmalara göre yumurtanın düşük yoğunluklu lipoprotein taneciklerini genişlettiği, bu sayede de kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinizi azalttığı görülmüştür.

KİLO ALMANIZI ÖNLER:
Yumurtan insana tokluk hissi verir. Özellikle Ramazan Ayında Sahur yemeklerinde yumurta tüketen kişiler uzun saatler boyunca tok durabilmektedir. Yumurtanın verdiği bu tokluk hissi sayesinde, aşırı yemek yeme ihtiyacı olmadığı için kilo almanızı önler.

Yumurtanın faydaları elbette saymakla bitmez. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar başta olmak üzere her birey günde 1 yumurta tüketmelidir. Sağlık için yumurta yiyin.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!