Sponsorlu Bağlantı

Hayatın Değeri İbretlik Hikaye

Bir gün genç çocuk babasına sorar. “Hayatın değeri nedir? Babası cevap vermek yerine, “Al bu taşı markete satmaya götür” der. “Eğer fiyatını soran olursa iki parmağını kaldır ve bir şey söyleme.” Çocuk markete gider ve bir kadın sorar, “Bu taş ne kadar? Onu bahçeme koymak isterim.” Çocuk bir şey söylemeden iki parmağını kaldırır. Kadın; “İki dolar mı? Tamam alıyorum” der.

Eve giden çocuk babasına, “Bir kadın iki dolara almak istiyor” der. Babası çocuğa bu sefer bir müzeye gitmesini aynı taşı eğer almak isteyen olursa hiç bir şey söylemeden sadece iki parmağını kaldırmasını söyler. Çocuk müzeye gider ve bir adam taşı almak istediğini söyler. Çocuk bir şey söylemeden sadece iki parmağını kaldırır. Adam; “İki yüz dolar mı? Tamam alıyorum” der. Çocuk şok olur ve hemen evine koşar.

Sponsorlu Bağlantı

Babasına, “Müzedeki adam bu taşı iki yüz dolara almak istiyor” der. Babası, “Oğlum bu taşı son olarak değerli taşlar satan bir dükkana götürmeni istiyorum” der. “Dükkan sahibine göster ve fiyatı sorarsa, sadece iki parmağını göster.” Çocuk değerli taşlar satan dükkana gider, taşı görevliye gösterir. Dükkan sahibi; “Bu taşı nereden buldun? Bu dünyada nadir görülen taşlardan, bunu mutlaka almak istiyorum. Ne kadar? diye sorar. Çocuk iki parmağını kaldırır ve adam heyecanla “alıyorum der. “200.000 dolara.”

Sponsorlu Bağlantı

Çocuk ne diyeceğini bilemez ve babasına koşar. “Baba dükkan sahibi bu taşı 200.000 dolara almak istiyor.” Babası şöyle der; “Oğlum, şimdi hayatın değerini anladın mı? Nereden geldiğin, nerede doğduğun, teninin rengi, ne kadar zengin bir ailede doğduğun önemli değil. Önemli olan kendini nerede konumlandırdığın. Çevreni oluşturduğun insanlar, kendini ne şekilde taşıdığın.

Sponsorlu Bağlantı

Tüm hayatını 2 dolarlık bir taşmış gibi hissederek yaşayabilirsin. Tüm hayatını çevrende seni iki dolarlık taş olarak görenlerle yaşayabilirsin. Fakat her insanın içinde bir elmas vardır ve çevremizdeki insanları seçebiliriz. Değerimizi bilen ve içimizdeki elması gören insanlarla, kendimizi bir markete ya da mücevher dükkanına koymayı tercih edebiliriz. Ayrıca başka insanların değerini de görmeyi öğreniriz.  Başka insanlara kendi içlerindeki elması görmelerinde yardımcı olabiliriz. Çevrenizdeki insanları akıllıca seçin. Hayatınızda fark oluşturacak olan şey bu ve bazı insanlar sizi “PAHA BİÇİLEMEZ” göreceklerdir.

Sponsorlu Bağlantı
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!