Sponsorlu Bağlantı

Hayattan Kısa Hikayeler

Kötülüğün Yayılmaması

Arabasıyla bir köy yolunda ilerleyen bir adam, güçlükle yürüyen, susuzluktan dudakları kurumuş bir köylüye rastlamış. Köylü adamı görünce su istemiş. Adam arabasından inmiş ve köylüye su vermiş. Suyunu içen köylü birden adamı iterek arabaya atladığı gibi kaçmaya başlamış. Adam arkasından bağırmış. “Tamam, arabayı al git, fakat senden bir ricam var. Sakın bu olayı kimseye anlatma!”

Bu isteği tuhaf bulan hırsız biraz duraklayıp nedenini sormuş. “Eğer anlatırsan” demiş adam, “Bu her yere yayılır ve insanlar bir daha yolda zor durumda kalmış birine yardım etmezler…” Bu adam gibi derdimiz araba değil de, kötülüğün yayılmaması olsaydı, toplum olarak çok şeyi halletmiş olacaktık. Umutlarımız çoktan yeşermiş olacaktı.

Sponsorlu Bağlantı

Hayat Ona Nereden Baktığınıza Göre Değişir

Bilindiği gibi Anadolu’nun kimi yörelerinde soğuk ve sıcak yer altı suları birbirine çok yakın noktalarda yer üstüne çıkmaktadır. Bir gün, bu yörelerden birinde gezmekte olan bir turist kafilesine rehber, suların çıktığı yerde çamaşır yıkayan kadınları gösterdi.
“Burada kadınlar sıcak suda çamaşırlarını yıkarlar, sonra da soğuk suda durularlar” dedi.

Sponsorlu Bağlantı

Turist kafilesinde bulunanlar bu tabiat olayı karşısında oldukça etkilenirler. “Ne kadar şanslı bu yörenin kadınları” dediler hep bir ağızdan. “Allah onlara çamaşır yıkama konusunda bile gereken yardımı yapmış.” Rehber; “Hiç de öyle değil” dedi. “Bir de kadınlara sorun bakalım. Onlar her çamaşır yıkadıklarında belki de; Sıcak suyla soğuk suyu veren Allah, sanki sabunu neden vermemiş ki? “ diye söylenip dururlar.

Sponsorlu Bağlantı

Balta Hırsızı Çocuk

Ormanda ağaç keserek geçimini sağlayan bir köylü bir gün baltasını kaybeder. Komşusunun çocuğundan şüphelenir. Çocuğu her gördüğünde tüm davranışlarının baltasını çaldığında işaret ettiğini düşünür. Sürekli bu çocuktan şüphelenmekten kendini alamazmış. Ormancı bir zaman sonra baltasını kendi evinde bulur, ancak aynı çocuğu yine gördüğünde, bu sefer bu çocuğun hareketleri benim baltayı çalmadığına işaret ediyor diye düşünmeye başlamış.

Sponsorlu Bağlantı

Başımıza gelen bir olaya karşı her insanın farklı bir bakış açısı vardır. İnsanın çocukluğundan itibaren gerek ailesinden, gerekse okuldan aldığı eğitim, bu bakış açısını yönlendirmeye etkili olur. Bazen iki ayrı insan aynı olayı birbirinin tamamen zıttı olarak algılayabileceği gibi, bir insan aynı olayı iki ayrı olaymış gibi değerlendirebilir. Kısacası; “Hayat Ona Nereden Baktığınıza Göre Değişir.”

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!