Sponsorlu bağlantılar

Hayattan Kısa ve Hazır Cevaplar

Sözü anlamak ve Anlatmak

Bir alime, “Dünyada en zor şeydir?” diye sorduklarında; “Sözdür” diye cevap verir. “Neden?” diye sorduklarında ise; “Çünkü, anlamak da zordur, anlatmakta” diye cevap verir.

Kütükler İçin Keskin Balta

Sözlerinin sivriliğiyle tanınan bir bilge kişiye yakınları, “İfadeleriniz çok ağır geliyor, insanlar bazen kaldıramıyorlar efendim” dediklerinde şu cevabı vermiş; “Kütükler için keskin balta gerekir.”

Sponsorlu bağlantılar

Aşıkların Rengi

Mevlana’ya sormuşlar; “Ashab-ı kehf’in köpeği Kıtmir’in rengi ne idi?” “Sarı olsa gerek” demiş Mevlana, “Çünkü, aşıkların (benzi) rengi sarıdır.”

Şiir

Bir ayakkabı tamircisi yazmış olduğu şiirlerini incelemesi için Shakespear’e gönderir. Ünlü yazar şiirleri inceler ve cevabı şu verir. “Dostum! Siz ayakkabı yapın, hep ayakkabı yapın, sadece ayakkabı yapın.”

Sponsorlu bağlantılar

Bakma Sanatı

Dünyaca ünlü ressam Picasso bir balık resmi yapar. Sanattan anlamayan birisi resme dikkatlice bakar ve “bunun neresi balık?” deyince, Picasso kızarak şu cevabı  verir. “O balık değil, sadece resim.”

Sponsorlu bağlantılar

Ona Ulaşmak İçin Eğilmek Lazım

Meşhur bir filozofa, “servet ayaklarınızın altında olduğu halde neden bu kadar fakirsiniz?  diye sorulduğunda, “Ona ulaşmak için eğilmek lazım da ondan” demiş.

Napolyon

Vaktiyle Fransa hükümet yetkililerinden biri, Napolyon Bonapart’ı muharebe meydanında tenkide kalkışıp, parmağını harita üzerinde gezdirerek, “Önce şurasını almalıydınız, sonra buradan geçip ötesini zapt etmeliydiniz” gibi fikirler yürütmeye başlayınca Napolyon, “Evet” demiş. “Onlar parmakla alınabilseydi, dediğin gibi yapardım.”

Dostlukla Düşmanlık

Namık Kemal’e bir arkadaşı, “Sizin en samimi dostunuzla, en şiddetli düşmanınız kimdir?” diye sormuş. Namık Kemal, “İnsanın en samimi dostu da, en şiddetli düşmanı da kendisidir.” diye cevap vermiş.

Ona En Son Bineceğiz

Necip Fazıl’a sormuşlar; “Üstad, sizin özel arabanız yok mu?” Üstad anında cevap vermiş. “Var elbette, ama ona en son bineceğiz.”

Eksik Kalan Günler

Yaşlı ve aksakallı bir bilge kişiye, bir dostu ziyarete gelir. Selam ve hal hatırdan sonra, “Neler yapıyorsunuz?” diye sorulduğunda şu cevabı verir. “Eksik kalan günlerimizi tamamlamaya çalışıyoruz.” der.

Sayı Bilmeyen Hakim

Bir mahkemede beş yüz değnek cezasına çarptırılan bir adam gülerek, “Hakim bey, sen ya ömründe hiç dayak yemedin, ya da sayı saymayı bilmiyorsun” diye itirazda bulunur.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!