Sponsorlu Bağlantı

Hemoroid, Basur Nedir Bitkilerle Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Hemoroid, basur nedir?

Hemoroid, anal kanalın (makatın) iç duvarını örten tabakanın altında oluşan, etrafındaki bağ dokusuyla birlikte genişlemiş toplardamarlara verilen isimdir.

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid, vücudun normal yapısında bulunan, anal kanaldaki damarsal yapının genel adıdır. Bu hemoroidal dokunun, kan miktarını dengeleyerek, kalın bağırsağın ucundaki, anüsten, istemsiz gaz ve sıvı çıkışını engelleyen yastık görevi vardır. Bu yapı, anüsteki toplar damar basıncının artmasıyla genişler ve makat bölgesinden, mor-kırmızı renkli damarlar halinde dışarı çıkar. Hemoroidal yapının bu  şekilde hastalanması basur olarak isimlendirilir. Toplumda özellikle 50 yaşından sonra her 10 kişiden 7’sinde görülen hemoroid, basur nedenleri ve belirtileri nelerdir? Hemoroid, basur bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Hemoroid, basura iyi gelen bitkiler nelerdir?

Hemoroid, basur nedenleri ve belirtileri

Tavsiye Yazı
Kolesterol Nedir, Kolesterol Nasıl oluşur, Nasıl Önlenir

Sponsorlu Bağlantı

Hemoroid, Basur Hastalık Evreleri
1.Evre:
Damar içinde, sert dışkı sonrası kanama olur. Dışarıya sarkma görülmez ve hafif ağrılı olur.
2.Evre: Ikınmadan kaynaklı basur memeleri dışarı sarkar daha sonra kendiliğinden içeri girer.
3.Evre: Basur memeleri ıkınmadan kaynaklı olarak dışarı sarkar. Kendiliğinden içeri girmez elle itilmelidir.
4.Evre: Ikınmayla basur memeleri dışarı sarkar ve artık içeri girmez.

Hemoroid, basur sorunu yaşayanların dikkate etmesi gerekenler

Basur şüphesi taşıyorsanız, yukarıda saydığımız tüm belirtiler sizde varsa, vakit geçirmeden genel cerraha  başvurmanız gerekmektedir. Genel cerrah tarafından yapılan basur muayenesi, sonucunda  basur tedavisi başlanmalıdır. Bu tedavi sürecinde hastanın da dikkat etmesi gereken etmenler vardır. Hasta öncelikle kabız olmamaya çalışmalıdır. Kırmızı et, katı ve kuru yiyecekler, acılı, baharatlı besinler ile asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Hastanın beslenmesi bol sulu ve zeytinyağlı gıdalarla olmalıdır. Meyve kompostoları, yulaf ezmesi, sulu ayran, kuşburnu marmelatı , sebze çorbaları yemeklerde mutlaka olmalıdır. Mesleği gereği sürekli oturarak çalışmak zorunda olan hastalar ara ara ayağa kalkmalı, hareket etmelidirler. Baharat, acı biber ve alkol hemoroidi azdıracağı için bunlardan uzak durulması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantı
Hemoroid, basura iyi gelen bitkiler

Civan Perçemi: Hemoroid, basura iyi gelen civan perçemi toz haline getirilerek demlenir ve çayı içilir.
Kiraz: Kabızlık ve basur sorunun giderilmesine yardımcı olan kirazın sapları demlenerek süzülür ve çayı içilir.
Ballıbaba: Basur, mayasıl ve kabakulağa iyi gelen ballıbaba, yaprakları ve çiçekleri demlenerek süzülür ve çayı içilir.
Çiriş Otu:  Çorba, sulu yemek ve pilavlarda da kullanılan çiriş otu, demlendikten sonra çayı yapılıp içilirse hemoroide karşı etkilidir.
Çoban Çantası: En belirgin özelliği damarları daraltıcı etkisi olan çoban çantası bitkisi, demlenerek süzülür ve çayı içilir.
Frenk Maydanozu: Hemoroidi iyileştirme etkisine sahip olan bitkinin yaprağı ve dalları salatalarda kullanılır.Hemoroid, Basur Bitkisel Tedavi YöntemleriHalile: Damar büzme, kanama önleyici faydaları olan bitki, toz veya demlenerek basur memelerine sürülür ve iyileştiricidir. Sert bir bitki olduğu için yakmadan, az sıvı yağ ile kavrulmalıdır.
Hevhulma: Basur için çiçekleri ve dalları kurutulur, kaynatıldıktan sonra lapa halinde basurlu bölgeye sürülür. Daha sonra ılık su ile sürülen bölge yıkanır.
Hıyar: İnce dilimler halinde veya blender yardımıyla püre haline getirildikten sonra basurlu bölgeye uygulanır. Kabuğuyla beraber uygulanmalı daha sonra da ılık su ile yıkanmalıdır.
Kapari:  Kabızlık ve basura iyi gelen kapari ağrı kesici özelliği sayesinde tıp alanında da kullanılan bir bitkidir. Turşusu yapılarak veya salatalarda tüketilir.
Kestane: Varis ve hemoroid oluşumunu engelleyen kestane, haşlanarak veya kebap yapılarak yenir. Kabukları demlenir ve süzüldükten sonra çay olarak içilir.
Madımak: Damarları büzücü özelliğiyle basur ve doğum sonrası kanamalara iyi gelir. Yemeği ve çorbası yapılır. Kurutulup demlenerek çayı içilir. Bunların haricinde servi, ratanya ve nevruz otu da demlenerek süzülür ve çay olarak içilirse hemoroid, basura iyi gelir.

Sponsorlu Bağlantı
Hemoroid, Basur Bitkisel Tedavi Yöntemleri

– 4 tatlı kaşığı ufalanmış çoban tası bitkisini, 4 bardak soğuk suya atın. 8 saat beklettikten sonra bir günde tüketin. Bir diğer yöntem ise; Çoban tasını kaynatın ve bu su ile basuru yıkayın.
– Sağlık için faydaları saymakla bitmeyen zeytin yağı da basur tedavisinde kullanılır. Saf zeytin yağını ısıttıktan sonra özellikle sabahları aç karnına bir yemek kaşığı için. Bu uygulamaya bir kaç gün boyunca devam edin.
– 1 bardak kaynar suya 1 tutam ince kıyılmış maydanoz koyun. 10 dakika daha kaynattıktan sonra, 30 dakika bekletin. Bu karışım ile basurlu bölgeyi pamuk yardımıyla bolca ıslatın. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın.
– 1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı papatya koyun. 10 dakika beklettikten sonra, pamuk yardımıyla basurlu bölgeyi bolca ıslatın ve ılık su ile yıkayın.
– Basur tedavisi için yararlı bir diğer bitki de semiz otudur. Semiz otunu lapa haline getirip basur üzerine koyun ve bir süre sonra ılık su ile yıkayın.

– Aktarlardan rahatlıkla bulabileceğiniz kuşburnu kaynatılıp, lapa haline getirilir. Ilık bir sıcaklığa geldikten sonra bir avuç dolusu alınıp, makat bölgesine sürülür. Bu şekilde 20 dakika beklenir. Daha sonra makat bölgesi ılık su ile durulanır.
– Andız otunun kökleri parçalanıp, havanda iyice dövülür ve elekten geçirilir. Yarım bardak suya karıştırılarak sabahları aç karnına içilir.
– Ilık suyun üzerine papatya, biberiye, ısırgan ve kuşburnundan birer parça atılır ve kaynatılır. Daha sonra bu karışım ılık bir sıcaklığa gelinceye kadar bekletilir. Bir leğen içerisine bu karışım konulur ve 20 dakika boyunca oturma banyosu yapılır.
– Kırmızı pancarı iyice ezin, lapa haline getirip basur memelerinin üzerine sürün ve bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayın.
– 1 adet patatesi rendeleyip, lapa haline getirin. Rendelenmiş patatesi basurlu bölgenin üzerine koyun, bir süre beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu işlemi günde 2-3 defa uygulayın.

Hemoroid, Basur Bitkisel Çaylar

– 1 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı ufalanmış siyah üzüm yaprağı koyun. 10 dakika beklettikten sonra çay olarak için. Bu uygulamayı günde iki defa uygulayın.
– 1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı rezene tohumu koyun, 10 dakika beklettikten sonra bu karışımı için. Bu uygulamayı günde 2 defa uygulayın.
– 1 bardak suyun içerisine 1 adet keçi boynuzunu ufalayıp, ince parçalar halinde atın. 10 dakika boyunca kaynatıp bu çayı için. Bu uygulamayı günde 3 defa tekrarlayabilirsiniz.
– İki diş sarımsak, yarım çay kaşığı üzüm çekirdeği ile beraber ezilip lapa halinde makatta basurlu bölgeye konur. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yavaş yavaş yıkanır.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!