Sponsorlu bağlantılar

Her Şeyde Bir Hayır Vardır

Eski zamanların birinde Afrika’nın insan girmemiş köşesinde hüküm süren bir kabile varmış. Bu kabilenin reisi  çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazmış. Nereye gitse onu da yanında götürür, kabilesi için alınacak en kritik kararlarda ona danışırmış. Kabile reisinin bu arkadaşının değişik bir huyu varmış. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun isterse kötü, her olay ve durum karşısında hep aynı şeyi söylermiş. “Her şeyde bir hayır vardır.”

Bir gün, kabile reisi ve arkadaşı birlikte bir ava çıkmışlar. Gördükleri av hayvanlarına arkadaşı ok ve yayı hazırlıyor, kabile reisine veriyor, reis oku fırlatıyormuş. Arkadaşı bir anlık dalgınlıkla oku yaya ters germiş ve reise uzatmış. Reis de hayvanı kaçırmamak için acele ettiği sırada oku ters tarafa yani, kendisine doğru fırlatınca ok, sol kulağını koparmış. Reisin acı içinde kıvrandığını gören arkadaşı her zamanki sözünü söylemiş. “Her şeyde bir hayır vardır.” Kabile reisi acı ve öfkeyle “bunda hayır falan yok! Görmüyor musun, kulağım koptu?” Sonra da kızgınlığı geçmediği için arkadaşını zindana attırmış.

Sponsorlu bağlantılar

Aradan geçen bir kaç aydan sonra kabile reisi tekrar ava çıkmaya başlamış. Epey yol aldıktan sonra insan yiyen kabilelerin bulunduğu bir bölgede bir kaç arkadaşı ile birlikte avlanırken yamyamlar onları ele geçirmişler ve köylerine götürmüşler. Köyün meydanında yığdıkları odunları yakmışlar, reisin ve arkadaşlarının ellerini ve ayaklarını bağlamışlar. Tam pişirmeye başlayacakları sırada reisin bir kulağının olmadığını fark etmişler. Bu kabilenin batıl inançlarına göre herhangi bir organı (uzvu) olmayan bir insanı yediklerinde, kabilelerinin başına büyük uğursuzluklar gelecekmiş.

Sponsorlu bağlantılar

Hemen reisin iplerini çözmüşler ve serbest bırakmışlar, diğer arkadaşlarını pişirip yemişler. Kabilesine dönen reis yaptığı hatanın farkına varmış ve zindandaki arkadaşını serbest bırakmış. Başından geçenleri tek tek anlattıktan sonra; “Haklıymışsın sevgili dostum, gerçekten de her şeyde bir hayır varmış. Kulağımın kopmasında da bir hayır varmış. İşte bu yüzden seni zindana attırdığım için özür diliyorum demiş.”

Sponsorlu bağlantılar

“Hayır” demiş arkadaşı. “Her şeyde bir hayır vardır” “Ne diyorsun sevgili arkadaşım, seni bunca zaman zindan da tutmam da ne hayır olabilir ki?” diye soran kabile reisine arkadaşı şu cevabı vermiş. “Düşünsene ben zindan da olmasaydım seninle  beraber avda olacaktım ve yamyamlar beni de yiyeceklerdi.”

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!