Sponsorlu bağlantılar

Herkes Yediğinden İkram Eder

Yavuz Sultan Selim zamanında, İran Şahı süslü bir sandık hediye gönderir. Sandık açılır, içinden çeşit çeşit değerli taşlar, altın, zümrüt, elmas takılar, süslü ve değerli ziynet eşyaları, kıymetli kadife, atlas kumaşlar çıkar.

Fakat sandığın altına doğru inildikçe pis bir koku etrafa yayılır. Öyle dehşet bir kokudur ki bu, herkes burnunu tıkamaya, oradan uzaklaşmaya başlar. Sandığın en altındaki bohçadan geldiği anlaşılan koku dayanılmaz bir hal alır. Sonunda bohça açılır ve büyük bir hayvan pisliği çıkar ortaya. Bu Osmanlıya karşı yapılmış büyük bir ayıp ve hakarettir.

Sponsorlu bağlantılar

Cihan Padişahı hemen emir verir. “Herkes düşünsün, bu yapılan hakarete uygun bir cevap ve karşılık vermeliyiz.” Orada bulunan Sadrazam ve diğer devlet erkanı görüşlerini belirtmeye başlar. Vezirlerden biri söz ister ve “Sultanım, bu Devlet-i Âliyemize  ve aziz milletimize karşı yapılmış hakarete karşı emir verin İran üzerine sefere gidelim.” Bir başka vezir’de; “Cihan Padişahımız, bu hakaret altında kalamayız, ordumuz sefer hazırlıklarına hemen başlamalıdır.”

Sponsorlu bağlantılar

Herkes bu hakarete misli ile cevap verilmesi yönünde görüş belirtmiştir. Son ana kadar suskunluğunu korumuş olan yaşlı ve tecrübeli sadrazama dönen Sultan Selim; “Değerli Sadrazamım, sen ne dersin bu konuda” diye sorunca, yaşlı sadrazam, “Sultanım, İran Şahı kendine yakışacak bir hakaret yapmıştır. Siz ki, şanlı devletimizin sultanısınız. Şanınıza, kendinize yakışacak bir karşılık vermeniz icap eder” demiştir.

Sponsorlu bağlantılar

Cihan Padişahı Yavuz Sultan Selim düşünür ve bir çözüm bulur. İran Şahına gönderilmek üzere bir sandık dolusu mücevher hazırlatır ve en altına da, o zamanın İstanbul’unda imal edilen gül kokulu en nadide bir kutu lokum hazırlatır. Lokumu İstanbul’un en ünlü ustası hazırlamıştır. Usta lokumu öyle güzel hazırlamıştır ki, tam sultanlara layık.

Sponsorlu bağlantılar

Sultan Selim nefis gül lokumunun altına da bir not yazar ve sandık İran Şahına verilmek üzere yola çıkar. İran Şahı hemen sandığı açar, kendisinin gönderdiği mücevherlerden daha değerli mücevherler, değerli kumaşlar vardır. Sandığın altına gidildikçe de nefis bir gül kokusu yayılır ortalığa. Şah lokum kutusunu görünce bir anlam veremez fakat lokumdan önce kendisi yer, sonra da oradakiler ikram eder. Lokum kutusunun altındaki notu görünce şah, merakla yazılanları okur.

“Herkes yediğinden ikram eder.”

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!