İlber Ortaylı’dan Hayatınıza Yön Verecek 10 Tavsiye

İlber Ortaylı’nın hayat hakkındaki tecrübelerine diyeceğimiz yok. Çocukluğundan beri gezen, Doğu’yu da Batı’yı da bilen, evrensel ölçekte tanınan bir tarihçi. 1947 Avusturya doğumlu olan İlber Hoca çoğumuzun da bilip sevdiği, popüler bir isim. Özellikle gençlerle olan eğlenceli ilişkisi de onu daha çok sevmemizi sağlıyor. Yeni çıkan kitabı ‘’Bir Ömür Nasıl Yaşanır?’’ dil öğrenmekten meslek seçimine, kaliteli işler takip etmekten doğru kararları alabilmeye kadar çok farklı ve önemli konularda bir söyleşi tadında karşımıza çıkıyor. İşte hocadan hayatı anlamlı kılmaya dair tavsiyeler içeren kitaptan ayrıntılar!

İlber Ortaylı Hoca’dan Hayat Tavsiyeleri

1- Kimseyi değiştirmeye çalışma
İlişki yürümediği zaman ”karşı tarafı düzeltirim” gibi bir ahmaklık yapmayın. Kimseyi değiştiremezsiniz. Siz, bir başkasına benzemek zorunda olmadığınız gibi, bir başkası da size benzemek, sizin gibi olmak zorunda değildir. Birisini değiştirmeye çalışmak belki de onu kaybetmenize bile yol açabilir.
2- Mükemmel insanlar seni bulmaz, sen onları ara
Kimsenin sizi bulmasını beklemeyin, nitelikli insanları siz arayın! Ben insanları arar bulurum. İyi hocalardan eğitim almak için bizzat çok uğraşmışımdır. Neticede kimse gelip beni keşfetmedi. Kimsenin gelecek hali de yoktu!

3- Dolu dolu nefes al
Gezin, görün, keşfedin, başkalarıyla ilgilenin, okuyun, sevin. Bunları dolu dolu yapın ki izleri yüzlerinize yansısın. Yüzünüz ifadesiz kalmasın.
4- İşini Sev
Gereken tek şey, yaptığın işi sevmen ve kendini derviş sabrıyla adamayı öğrenmendir. Sonuçta bir işi severek yapman o işte daha verimli olmanı ve daha üretken olmanı sağlar.

5-Çocuğunu ne öv ne yer
Çocuğunuzu ne fazla övün ne de fazla yerin. İnsanın çocuğundan “dahi” diye bahsetmesi, devamlı küçümsemesi kadar tehlikelidir.
6-Sana benzemeyen insanlarla arkadaşlık kurmayı başar
İllâ aynı hayat görüşünü paylaştığınız insanlarla dost olacaksınız diye bir kural yoktur. Ben her dostumun hayat görüşünü paylaşmam ama görüşlerinden faydalanırım.

7- Gençken, geze bildiğin kadar gez
Şimdiki gençlere söylüyorum, zahmetten kaçmayın. Tren mi var, atlayın; yol mu var, gidin. O yaşlarda yeni yerleri görmenin zevki başkadır. Tecrübeyle görmek de güzeldir ama gençlik enerjisiyle dolaşmak bir başkadır.
8- Haberdar ol
Merakınız olacak, gidişata bakacaksınız, olaylara müdahil olmaya çalışacaksınız. İçine girmeseniz bile ne olup bittiğini bilmeniz gerekir. Dünyayı takip edeceksiniz ama öyle sadece üç beş gazete kitap okuyarak değil; tutkuyla, hakkını vererek…

9- 25’ten önce dil öğren
Yabancı dil meselesini 25’inize gelmeden çözmeniz gerekir. Gecikirseniz geçmiş olsun. Elbette sonra da öğrenebilirsiniz ama aynı rahatlıkla ve kavrayışla değil.
10- Seni yalnızca kendi işin ilgilendirmesin
Kendinizi geliştirmek, yetiştirmek istiyorsanız, işinizle gücünüzle ilgili olmayan konularla da ilgileneceksiniz. Mühendis de olsanız örneğin, coğrafyayla tarihle uğraşacaksınız, müzikten anlayacaksınız, dans edeceksiniz. Milletin halini dert edineceksiniz.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!