Sponsorlu Bağlantı

İstanbul’dan Afrin’e Göç Başladı mı?

İstanbul Esenyurt ilçesinde yaşayan 100’e yakın Suriyeli aile, TSK tarafında 20 Ocak 2018 tarihinde başlanan Zeytin Dalı harekatıyla teröristlerden temizlenen Afrin ve Cerablus’a dönmek için Esenyurt Belediyesine başvuruda bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından Suriyede başarıyla icra edilen “Fırat Kalkanı” ve “Zeytin Dalı” harekatlarının ardında Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin ülkelerine dönme isteği arttı. İstanbul Esenyurt ilçesinde yaşayan 100 kadar Suriyeli aile, Afrin ve Cerablus’un huzur bulmasıyla ülkelerine dönebilmek için belediyeye başvurdu.

Sponsorlu Bağlantı

Geçen Ay 35 Suriyeli Ülkesine Döndü

Esenyurt Belediyesi, Kızılay ve AFAD’la birlikte geçtiğimiz ay 35 Suriyeli’yi ülkesine gönderdi. Esenyurt Belediyesi, Suriyeli’lerin eşyalarını kamyonlara yükleterek, kendileriyle birlikte memleketteki evlerine kadar nakletti. Esenyurt Belediyesi’nin bu girişimiyle vatandaşların selamet içinde ülkelerine döndüğünü gören ilçede yaşayan çok sayıda Suriyeli de ülkelerine gidebilmek için Esenyurt Belediyesi’ne başvurup, uzun kuyruklar oluşmasına yol açtı.

Sponsorlu Bağlantı

Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, bazı Suriyelilerin başvurularının kaydını alırken, “Bir süre önce ilçemizden Suriyeli bir kafileyi memleketlerine gönderdik.Onları Kızılay ve AFAD karşıladı.Bir gün konuk edilen Suriyeliler, Afrin ve Cerablusta teröristlerden temizlenen evlerine ulaştırıldı. Onların huzur bulması burada yaşayan Suriyelilerin evlerine dönüş isteğini artırdı. Onlar huzur buldukça memleketlerine dönen Suriyeliler de artıyor. Şu anda 35 ailenin işlemleri tamamlandı, önümüzdeki günlerde memleketlerine kavuşacaklar. 100 aile ise Suriyeye geri dönmek için başvuruda bulundu.” diye konuştu.

Sponsorlu Bağlantı
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!