Sponsorlu bağlantılar

Kahvenin Tarihi (Keçi Çobanı Kaldi Efsanesi)

Günümüzde kahve, ülkemizde ve tüm dünyada severek içilen bir içecektir. Etiyopya (Habeşistan) kahvenin ana vatanı olarak kabul edilmektedir ve dağlarında halen doğal, aşılanmamış, yabani halleriyle yetişen kahve ağaçları vardır. Kahvenin tarihi 575 ile 850 yılları arasında Etiyopya’da başladığı bilinmektedir.  Etiyopya’da anlatılan keçi çobanı Kaldi efsanesi kahvenin keşfi ile ilgili güzel bir hikayedir.

Efsanenin 575-850 yılları arasında geçtiği bilinmektedir. Keçi çobanı Kaldi efsaneye göre, dağlarda keçilerini güderken, keçileri bir ağacın meyvelerini yedikten sonra neşeli halleri ile dikkat çekerler. Keçi çobanı kaldi bu ağacın meyvelerini toplar ve köyünde yaşayan dervişlere götürür. Dervişlere keçilerinin başına gelenleri anlatır. Dervişler bu meyvelerin bir işe yaramayacağına karar verirler ve meyveleri ateşe atarlar. Kahve meyveleri ateşte kavruldukça bildiğimiz o kahve aroması bütün eve yayılır. Ortalığa yayılan bu kahve aroması dervişlere ve Kaldi’ye ilham verir ve meyve çekirdeklerinden içecek hazırlamaya karar verirler.

Sponsorlu bağlantılar

Çekirdekleri önce ateşte kavururlar, daha sonra özlerini bırakmaları için suda kaynatırlar ve bizim bildiğimiz haliyle kahve böylece doğar. Dervişler bu güzel içeceğin kendilerini bütün gece boyunca zinde ve uyanık tuttuğunu fark ederler ve istifade etmeleri için önce kandi köylerine sonra da civar köylerdeki dervişlere bu güzel içeceği gönderirler. Kahve civarda o kadar çok sevilir ki zamanla Yemen ve Arabistan’a yayılır. Daha sonra İstanbul’a kadar ulaşan kahve, Avrupa’ya ve buradan da tüm dünyaya yayılır.

Şu an dünyanın çeşitli bölgelerinde kahve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Severek içtiğimiz bu güzel içecek ile ilgili pratik bilgilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sponsorlu bağlantılar

KAHVE (PRATİK BİLGİLER)

  • Kahve saf mı yoksa katkılı mı olduğunu anlamak için, soğuk su dolu bir bardağın içerisine 1 çay kaşığı kahve boşaltın. İçinde katkı maddesi olmayan saf kahvenin tozu soğuk suda batmaz ve su çok az renklenir. İçerisinde katkı maddesi olan kahve dibe çöker ve suyu tamamen renklendirir.
  • Türk kahvesinin nem almayacak şekilde muhafaza ettiğiniz halde nemlendiğini fark ederseniz, kahve dolu kavanozun içine 1-2 adet kesme çeker atın.
  • Kahve değirmenini temizlemek için, bayat ekmeği parçalara ayırın ve kahve değirmeninde çekin. Böylece değrmeninizi temizlemiş olacaksınız. Aynı zamanda değirmende oluşan kokular ekmek tarafından alınmış olacak ve kokudan eser kalmayacaktır.
  • Öğütülmüş kahvenizin bozulmamasını istiyorsanız cam bir kavanoz içerisinde muhafaza edin. Cam kavanoz aynı zamanda kahvenizin kokusunu da koruyacaktır.

KAHVE LEKESİ (PRATİK BİLGİLER)

  • Halınıza veya üzerinize kahve dökülürse hemen soğuk suyla ıslatın ve bir kaç damla gliserin ile ovalayın.
  • Leke halen çıkmadıysa üzerine biraz tuz dökün ve bu sefer oksijenli su ile çitileyin.
  • Buda yeterli olmazsa ne yazık ki çamaşır suyu kullanmaktan başka çareniz kalmamıştır.
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!