Sponsorlu Bağlantı

Kaplumbağa ve Akrebin İbretlik Hikayesi, Mevlanadan Hikayeler

Bir gün kötü huylu ve kötü ahlaklı bir grup insan, büyük veli Mevlana hazretlerine gelip iyilik ve kötülük hakkında bir soru sormak istediklerini söylediler. Bunun üzerine, şu ibretlik hadiseyi anlattı:
Bir gün, bir akrep, bir ırmağın kenarında dolaşıyordu. Birdenbire bir kaplumbağa akrebin yanına gelip;
-Burada ne yapıyorsun? dedi. Akrep;
-Ben ırmağın öte yanına geçmek için bir çare arıyorum. Çünkü benim bütün yavrularım ırmağın öte yakasındadır, diye söyledi.
Kaplumbağa da şefkati ve yabancıya iyi davranması sebebiyle, onu en yakın bir akrabasıymış gibi sırtına alıp, su üzerinde yüzmeye başladı. Irmağın ortasına gelince, akrebin sokmak arzusu uyandı. Kaplumbağanın sırtında iğnesini dokundurdu. Kaplumbağa;

Tavsiye Yazı
-Ne yapıyorsun? diye sordu. Akrep;
-Hünerimi gösteriyorum. Sen bana iyilik edip yarama merhem koydun. Ben de sana iğnemi sokuyorum. Benim göstereceğim şefkat de ancak budur, dedi. Bunun üzerine, kaplumbağa hemen suya daldı. Akrep de boğulup gitti.

Sponsorlu Bağlantı

Mevlana hazretleri bundan sonra şu beyitleri okudu:
Cahil, yakınlık gösterse de,
Sonunda cahilliğinden ötürü seni incitir.
Ahmağın sevgisi, ayının sevgisine benzer,
Onun kini sevgi, sevgisi kindir.
Haydi kötü nefsi öldürün.
Bu hususta ihmal göstermeyin.
Onu diri bırakmayın.
Çünkü o, akreptir.

İnsanlar iyiliğe elverişli olarak doğar. Ancak, sonradan, nefsin arzularıyla, kötü arkadaşlarla düşüp kalkmakla ve çevrenin etkisiyle kötü huylar edinir. Her hastalık, sebebinin zıddı ile tedavi edilir. Nefsin çeşitli arzularından kurtulmanın ilacı, aza kanaat ve sabırdır. Kendinde kötü huy bulunan kimse, buna yakalanmanın sebebini araştırmalı, bu sebebi yok etmeye, bunun zıddını yapmaya çalışmalıdır. Kötü huydan kurtulmak için çok uğraşmak gerekir.

Sponsorlu Bağlantı

İnsanın, kötü bir şey yapınca, nefse güç gelen bir şey yapmayı adet edinmesi, faydalı ilaçtır. Mesela, “Bir kötülük yaparsam, şu kadar sadaka vereceğim veya oruç tutacağım, gece namazları kılacağım” diye yemin edilebilir. Nefis, bu güç şeyleri yapmamak için, onlara sebep olan kötü adetini yapmaz. Kötü ahlakın zararlarını okumak, işitmek de, faydalı ilaçtır. Kötü alışkanlıklara çevrenin etkisi büyüktür. Çevreyi değiştirmeli, iyi insanlarla beraber olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantı

Ömür kısadır. Sonsuz olan ahiret hayatında, insanın karşılaşacağı şeyler, dünyada yaşadığı hale bağlıdır. Akıllı olan, ileriyi görebilen bir kimse, kısa olan dünyada, hep, ahirette iyi ve rahat yaşamaya sebep olan şeyleri yapar. İnsanlara hizmet etmek için çalışır. Bu dünyada iyilik yapınca, insanlara karşı iyi olunca ahirette bunun karşılığını alacağını bilir. Alıntıdır.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!