Sponsorlu Bağlantı

Karanlık Bölge Deep Web

İnterneti koca bir okyanusa benzetecek olursak bizim gibi sıradan kullanıcıların yaptığı sadece sığ sularda gezmektir. Peki okyanus derinliklerinde neler var hiç düşündünüz mü? Bu bölümde sizlere okyanusun derinliklerini yani internetin karanlık yüzü Deep Web ya da Türkçe karşılığı ile karanlık bölge derin ağdan kısaca bahsedeceğim. Standart bir internet kullanıcısının ulaşabildiği siteler tahminlere göre internetin %10’u civarı olduğu düşünülmektedir. Standart bir internet kullanıcısının ulaşamadığı kısım yani Deep Web ise internetin %90’ını oluşturmaktadır. Peki nedir bu karanlık bölge deep web dedikleri? 

Karanlık Bölge Deep Web

Deep Web, kişisel sunucular kullanılarak herkes tarafından erişilemeyen, bilinen internetin farklı bir boyutudur. Bazı internet siteleri aracılığıyla istenilen ya da istenilmeyen yasal olan ya da olmayan tüm bilgilere ulaşılabilinir ve bu bilgilerin çoğu yasak ve denetlenemeyen bilgiler olduğu için bu tür sitelere girilemez. Ancak bu sitelere girmenin bir yolu vardır. Bu tür siteler arama motorlarında bulunmak istenmedikleri için arama motorları tarafından algılanamayan dinamik html ve karmaşık uzantılar kullanırlar.Deep WebSilah ve uyuşturucu ticaretinden devlet sırlarına kadar birçok bilginin ulaşımına kadar birçok yasa dışı bilgiye ulaşımını sağlayan Deep Web ayrıca Wikileaksi’in çıkış kaynağıdır. Deep Web bir çok yasa dışı doküman, belge, fotoğraf, kişisel bilgi ve çeşitli ilanları içinde barındırır. Yani Deep Web’in içerdiği bu internet sitelerinin %80 i illegal siteler olduğu için Yahoo, Bing, Google gibi tarayıcılar bu tur sitelerden hem kullanıcısının güvenliği hem de kendi güvenliği için uzak dururlar. Bu yüzden Deep Web’e girmek için Tor Browser kullanılır.

Sponsorlu Bağlantı

Tor Browser Nedir?

Tor Browser tor ağlarını kullanan bir programdır. Siz Tor ağlarına bağlanıldığında istenilen siteye minimum 5 server üzerinden bağlanılır. Yani Tor ağına bağlanma isteği üzerine A serveri isteği değerlendirir ve sonucu B serverine aktarır. B serveri veriyi C serverine yükler. Bu olay bilgisayarınız istenilen siteye girene kadar devam eder. Kimin hangi siteye girdiği bu sayede anlaşılamaz. Tor ağında olan siteler genelde dinamik içeriği sahip olduğundan erişim oldukça yavaş gerçekleşir.darknet

Sponsorlu Bağlantı

İnternetin Derinliklerine Doğru

İnternet 9 katmanda oluştuğu tahmin edilmektedir. Ancak bazı katmanlar birbirlerinin aynısı olduğu için 7 katman olduğunu söylersek yalan söylemiş sayılmayız. Her katman bir önceki katmana göre daha tehlikeli  olup daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.

Sponsorlu Bağlantı

0. Katman (Surface Web)

İnternetin yüzeyi olan bu katman herkesin günlük yaşamda kullanabildiği sosyal medya siteleri reklam siteleri gibi Google üzerinden giriş yapılabilen siteleri içerir.

Sponsorlu Bağlantı

1.Katman (Bergie Web)

Google, Bing gibi arama motorlarından ulaşılamayan içerikleri barındırır. Bu içerikler genellikle yetişkin (+18) içeriklerdir. Arama motorları bu içeriklere ulaşamazlar. Çünkü arama engeli koymuşlardır.

2.Katman (Deep Web)

Bu katman ikiye bölüme ayrılır.
Birinci bölüm proxy ile erişilebilen ancak tarayıcılar tarafından engellenmiş yasa dışı siteleri barındırır. Burası hackerlara ait siteler, suikast ve intihar videoları, rahatsız edici yetişkin içeriklere sahip siteleri kapsar.
İkinci bölüm ise Tor Seviyesi olarak bilinir. Deep Webin asıl sınırları bundan sonra başlar. Tor seviyesine bilinen arama motorları ile değil dizinler üzerinde yönlendirilerek giriş yapılabilir. Gizli devlet bilgeleri, casuslar tarafından satılan devlet sırları, wikileaks belgeleri, federal bilgiler, istihbarat bilgileri, yasa dışı bilimsel deneyler, tehlikeli hackerlar bu bölümde yer alır.

3.Katman (harterWeb)

3.Katman Tor Browser kullanılarak giriş yapılabilir ve standart dizin siteleri tarafından ulaşılamayan siteleri içerir. Bu sitelerin içerikleri hakkında şu şekilde teoriler vardır; Silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, yasaklanmış filmler, üst düzey görevlerde bulunan devlet casusları, insan ticareti, yasaklanmış kimyasalların ticareti, ses kayıtları, kara kutular, gizli şirket bilgileri yasa dışı deneyler için denek insan ticareti vs.

4.Katman (Mariana Çukuru)

Dünyanın en derin yeri olan Mariana Çukurundan adını alan bu katman hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Net bilgilerin bulunmamasının sebebi günümüz bilgisayar teknolojisinin bu katmana ulaşmak için yeterli olmayışından kaynaklanır. Kuantum teknolojisine sahip bilgisayarlar ile ulaşmanın mümkün olduğu söylenir.

5.Katman

Deep Web’in en tehlikeli katmanı olduğundan başka bir bilgi mevcut değil.

6.Katman (The Fog/Virus Soup)

Savaş bölgesi diye adlandıran bu bölge hakkında da 4.ve 5.katmanlar olduğu gibi bir çok az bilgi vardır. Savaş bölgesi olarak bilinmesinin nedeni herkesin bir başkasının 7.katman çıkmasını engellemeye çalışmalarıdır.

7.Katman (The Primarch System)

Bu katman Deep Web’in son ve en gizemli katmanıdır. Hiç kimsenin bilmediği bir ”Primarch Sistem” tarafından kontrol edildiği düşünülür. 7.katman hakkında hiçbir kaynaktan hiçbir bilgi bulunmamaktadır.

Deep Weeb’te Yasadışı Ticaret-Silkroad

Günümüzde kadar görülmüş en yasa dışı ticaret merkezi olarak ifade edilen Silkroad birçok uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı gibi olayların gerçekleştiği ve bu sayede büyük bir para akışını olduğu yerdir.

Silkroad’ın Kurucusu Yakalandı!

“Dread Pirate Robert” takma adıyla bilinen ve 2011 yılında Silkroad’ı kurmak ve başta uyuşturucu kaçakçılığı olmak üzere 7 ayrı suçtan yargılanan Ross Ulbricht davada suçlu bulundu ve müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Deep Weeb’e Girmek Suç mu?

Deep Weeb’e girmek suç değildir. Ancak %80’inin yasa dışı olduğunu unutmamak gerekir. Yararlı sitelerin çok az olduğu bu karanlık bölgede dolaşmak çok tehlikelidir. Zira kişisel bilgileriniz çalınabilir, adresiniz öğrenilebilir, başınıza türlü türlü belalar alabilirsiniz. Girmemekte büyük fayda vardır. Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır. Denemeye kalkmayın.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

1 Cevap

  1. aydin dedi ki:

    abiiiiiiiiiiii korkuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!