Kendine İnanıp Başarıya Ulaşanlar / Michael Jordan

Michael Jordan

Michael Jordan lise öğrencisiyken okul basket takımı seçmelerine başarılı olmadı. Daha doğrusu antrenörü onu takıma seçmedi. Onun basketbolda yetenekli olmadığı ve boyunun kısa olduğunu söyleyerek takımda ona yer vermedi. Eve geldiğinde Michael’in morali oldukça bozuktu. Hemen odasına çıkıp ağlamaya başlayan genç Michael’in hayalleri yıkılmıştı. Annesi durumu fark edip hemen odaya girdi ve “Neler oluyor?” diye sordu. “Takıma giremedim” diye bildi Michael. “Bana sen daha küçüksün dediler…”

Annesi bunun üzerine oğluna sarıldı ve “Bak” dedi. “Önemli olan takımın içinde senin ne kadar küçük olduğun değil, senin içinde ne kadar büyük bir istek olduğudur. Sen kendine inanıp hayallerinin peşinden koşmaya devam etmelisin.” Bu sözler genç basketbolcu Michael Jordan için yeni bir başlangıç oluşturdu. Artık ne istediğini çok iyi biliyordu. Bunun üzerine hırsla çalışmaya başladı.

Sponsorlu bağlantılar

Genç Michael basketbolu o kadar çok seviyordu ki, okul takımına girememiş olması onu derinden etkilemişti. Fakat o annesinden aldığı destek ve içindeki basketbol aşkıyla moralini bozmadan çalıştı, daha çok çalıştı ve başardı. Çünkü o içindeki basketbol yeteneğinin farkındaydı. Okul basketbol takımının antrenörünün veya bir başkasının ne söylediğinin bir önemi yoktu genç Michael için.

O, kendinin ne olduğunu bilen bir insandı. Bazı kendini bilmezlerin onun hakkında söylediklerinden etkilenemezdi. Çünkü onun içinde sönmez bir basketbol aşkı ve başarma isteği vardı. Elbette hayatta her insanın karşısına türlü türlü engeller çıkıyordu. Önemli olan o engeller karşısında yılmadan, usanmadan mücadele edebilmekti ve genç Michael o engel karşısında pes etmemeliydi. Bir daha ki seçmelerde okul takımına girebilmeyi başardı.

Sponsorlu bağlantılar

Bu onun basketbol yaşamının ilk basamağıydı. Önce amatör ardından Amerikan profesyonel ligi NBA transfer oldu. O şimdi yalnızca Amerika’nın değil, dünyanın yetiştirdiği “En büyük basketbol yıldızı” ünvanını taşıyor. Michael Jordan’ın kariyeri boyunca aldığı ödülleri ve yakaladığı başarıları saymakla bitiremeyiz. En önemlileri yazmadan geçmekte olmaz.

Sponsorlu bağlantılar

Michael Jordan 6 NBA finalinde 35 maçta oynadı ve 6 kez NBA şampiyonu oldu. (1990-1991), (1991-1992), (1992-1993), (1995-1996), (1996-1997), (1997-1998). Finaller boyunca 6 kez MVP yani en değerli oyuncu ödüllerini aldı. Michael Jordan kendine inanıp başarıya ulaşanlar listemize girmeyi başaranlardan birisiydi.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...
Sponsorlu bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!