Sponsorlu Bağlantı

Kızıl Elma Nedir? Kızıl Elma Ülküsü Ne Anlama Geliyor?

Zeytin dalı operasyonuna giden bir kahraman askere mikrofon uzatan bir muhabirin “İstikamet neresi?” sorusuna, “Kızıl Elma” yanıtını vermesi üzerine gündeme gelen Kızıl Elma; Türk devletleri için bir hedefi ve amacı simgeler. Peki Kızıl Elma nedir? Kızıl elma ülküsü ne anlama geliyor?

Sosyal medyayı sallayan olayın ardından herkesin merak ettiği Kızıl Elma, Türk mitolojisinde Türkler, özellikle de Oğuz Türkleri için milliyetçiliğin önemli sembollerindendir. Kızıl Elma üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştıkça cazibesi artan ülküler ve hayalleri simgeleyen bir ifadedir. Türk milliyetçiliği için önemli sembollerden bir tanesi olan Kızıl Elma imgesi, Türkler için bir hedefi ve amacı simgelemek için kullanılır. Ulaşılması gereken bir yer, fethedilmesi gereken bir yurdu ifade ettiği gibi, kimi zaman bir devlet kurma hedefini, kimi zaman cihan hakimiyetini, kimi zamanda Türk birliği idealini ifade etmiştir.

Sponsorlu Bağlantı

Kızıl Elma Nedir?

Kızıl Elma imgesinin tam olarak nerede ve ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir. Yaygın olan bir anlayışa göre, Osmanlı devleti döneminde özellikle batı devletlerine doğru yürütülen cihadın bir sembolüdür. Kızıl elma ülküsü özellikle Yeniçerilerin savaşma azmini yüksek tutmak için kullanılmıştır.

Tavsiye Yazı
Yabancıların Türkler’le İlgili Söylediği Sözler

Sponsorlu Bağlantı

Kızıl Elma Ülküsü Ne Anlama Geliyor?

“Kızıl” Türkler arasında kıymetli sayılan bir renktir. “Elma” ise bolluk, bereket ve şifa kaynağı olarak görülen bir meyvedir. Aslında Kızıl Elma olarak adlandırılması elmaya değil, Eski Türkler zamanında Güneş ve Ay’ı anlatan Kızıl bir topa dayandığı söylenmektedir. Bu top, “muncuk” adıyla bayrak ve tuğların tepesini süsleyen zaferin ve hakimiyetin sembolü olarak kullanılmıştır. Bazen de fethedilmek üzere seçilen bir yeri ifade etmiştir.

Sponsorlu Bağlantı

Kızıl Elma efsanesi İstanbul’un fethinden sonra Yeniçeriler arasında daha da yaygınlaşmıştır. Osmanlı devletinin Avrupa da fethetmeyi arzuladığı önemli şehirler, “Kızıl Elma” olarak anılmıştır. Türk askerlerinin padişahlarına bağlılığını göstermek için, “Padişahım, biz senin uğrunda Kaf Dağının ötesine, Kızıl Elma’ya kadar varırız” sözlerinin dillerinden düşürmedikleri söylenmektedir.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!