Sponsorlu Bağlantı

Kolesterol Nedir, Kolesterol Nasıl oluşur, Nasıl Önlenir

Yüksek kolesterol, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olarak tanımlanmaktadır. Kanda aşırı miktarda bulunan kolesterol, yavaş yavaş damar duvarında birikir ve kalp krizi, felç, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların oluşumunu tetikler. Bu yazımızda kolesterol nedir, kolesterol nasıl oluşur, kolesterol nasıl önlenir, kolesterol hangi yiyeceklerde bulunur, iyi kolesterol, kötü kolesterol nedir sorularına cevap bulmaya çalışacağız.Kolesterol Nedir, Kolesterol Nasıl oluşur, Kolesterol Nasıl Önlenir

Kolesterol Nedir

Kolesterol hayvansal kaynaklı besinlerde ve tüm hücrelerde bulunan mum yapısında, yağ benzeri maddelerdir. Kolesterolü yağlı yiyeceklerle ilişkilendirebiliriz, ancak bu mumsu maddenin çoğunu vücudumuz kendi üretir. Vücudumuzda bulunan kolesterol’ün yüzde 25’ini yiyeceklerden alırız, geri kalan yüzde 75 oranı vücudumuz üretir. Aslında vücudumuz bizim için yeterli olan kolesterolü kendisi üretiyor, dışarıdan kolesterol almamıza gerek yok. Peki kolesterol hangi yiyeceklerde bulunur sorusuna cevap vermek gerekirse; Vücudumuza giren fazla kolesterol, yumurta sarısı, karaciğer (özellikle kaz karaciğeri), tereyağı, karides, yağlı peynir, yumurta, salam, sosis, sucuk, yağlı balıklar gibi bir çok yiyecek maddelerinden oluşuyor. Özellikle yumurta sarısı, 10 gramda 1234 miligram kolesterol oranıyla tüm besinler arasında en yüksek değere sahiptir. 20 yaşın üstündeki her birey, her dört ile altı yılda bir kolesterol testi yaptırmalıdır. Kolesterol ölçümü basit bir kan testiyle ölçülebilir ve sonuç olarak iyi kolesterol, kötü kolesterol ve trigliserit düzeyiniz belirlenebilir.

Sponsorlu Bağlantı

Kötü Kolesterol Nedir

Tehlikeli olarak bilinen kolesterol türü LDL olarak nitelendirilen kötü kolesteroldür. LDL yani kötü kolesterol, vücut tarafından yapılan kolesterolü kana taşır. Kanda yüksek değerlere ulaştığında ise oksitlenir, yani bozulur. Kolesterol nedir ve kolesterol nasıl oluşur kısaca açıklamaya çalıştım. Şimdi de kolesterolü nasıl önleyebiliriz veya kötü kolesterolü önlemek için neler yapmalıyız bunu açıklamaya çalışalım.Kolesterol Kalp Damar Hastalıklarının En Büyük Belirtisi

Tavsiye Yazı
Zeytin Yağının Değişik Kullanım Alanları

Sponsorlu Bağlantı

Sağlıklı bir insan vücudunda iyi kolesterol değeri 40 mg/dl’nin üzerinde, kötü kolesterol ise 130 mg/dl’nin altında olması gerekir. İyi kolesterolün, 40 mg/dl’nin altına inmesi, kötü kolesterolün de 130 mg/dl’nin üzerinde olması riskli durumlara yol açar. Vücudumuzdaki kolesterol oranını bu değerlerde dengeli tutmak için bizimde dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Bazı yiyeceklerin kolesterolümüzü riskli şekilde yükselttiğini belirtmiştim. Şimdi de hangi yiyecekler kolesterolü düşürür ve kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir sorusuna bakalım. Elma, havuç, badem, sarımsak, süt, portakal ve mandalina, çay, ceviz, domates, kivi, mor erik, siyah çekirdekli üzüm gibi antioksidan açısından zengin besinleri bol bol tüketme alışkanlığı edinmelisiniz. Bu yiyeceklerinizi mutfağınızdan ve sofranızdan eksik etmemelisiniz. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlü tutmalısınız.

Sponsorlu Bağlantı

Kolesterol Nasıl Önlenir

Unutmayın ki her yağ kötü değildir. Hayatınıza ve yemeklerinize sağlıklı yağları ekleyin. Zeytin yağını yemeklerinizi baş tacı yapın. “Ne yerseniz yiyin, haftanın günlerine paylaştırarak kararında yiyin.” Şunu da unutmayın; Yediğiniz besinlerin kalorisi dengeli olsa bile kötü kolesterolü düşürmeye yetmeyebilir. Kızartma türü pişirme usullerinden kaçınmalı, et ve et ürünlerini yağsız tercih etmeli ve yemeklerinize fazla miktarda yağ eklemekten kaçınmalısınız. Kötü kolesterolü düşürmek için en etkili yöntemlerden bir tanesi de egzersiz yapmaktır. Haftada 3-4 gün 30-45 dakikalık yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yavaş yavaş ve tempolu koşmak ve yüzmek kolesterolü düşürmek için en etkili yöntemlerdendir. Sağlıklı ve kolesterolsüz günler dileklerimle.
DİKKAT: Bu makale bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Tedavi için doktorunuzun belirlediği yöntemleri uygulamalısınız.

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!