Sponsorlu Bağlantı

Komik Nasreddin Hoca Fıkraları

ELE YARANILMAZ

Bir gün hoca merhum, oğlunu eşeğe bindirmiş kendisi arkasından ağır ağır yürüyerek köye gidiyorlarmış. Yolda bunları görenler:
– Dünya tersine döndü galiba! Baksana hale! İhtiyar adam yerde yürüyor da parmak kadar çocuk eşeğin üzerinde. Ne ayıp şey değil mi? diye söylenmeye başlamışlar.

Bu sözleri duyan hoca merhum, merkepten oğlunu indirip kendisi binmiş. Biraz gidince birkaç kişiye daha rastlamışlar. Onlar da:
– Şu hale bakın siz! Koskoca adam binmiş eşeğe, parmak kadar çocuk arkasından yetişeyim diye ter döküyor, insanoğlu işte, hep kendini düşünür, diye konuşmaya başlamışlar. Bu sözleri duyan hoca:
– Oğlum en iyisi gel beraber binelim. Bakalım ne diyecekler? demiş.

Sponsorlu Bağlantı

Hoca önde, oğlu arkada giderken birkaç kişi daha görmüş onları. Onlar da:
– Şu insanoğlunda merhamet diye bir şey kalmadı. Baksana eşeğin beli neredeyse yere değecek. Yerde yürüseler sanki ölecekler mi? Azıcık Allah korkusu olan insan böyle yapmaz, gibi sözler söyleyerek uzaklaşmışlar. Hoca bu sefer:
– Oğlum en iyisi mi, ikimiz de yürüyelim, öyle ettik olmadı, böyle ettik olmadı. Bir de bu şekil deneyelim bakalım, demiş.

Sponsorlu Bağlantı

Eşek önlerinde, onlar arkada yollarına devam ederlerken, birkaç kişi daha görmüş bunları. Onlar da:
– Şunların ki de akıl mı yani? Eşek önlerinde bomboş gidiyor her ikisi de şu sıcakta yerde yürüyorlar, insan, boş eşek olur da binmez mi hiç?! demişler. Bu sözleri duyan hoca:
– Gördün ya oğul, her kafadan bir ses çıkıyor. Ne yapsan beğenmiyorlar. En iyisi bildiğinden şaşmayacaksın. Elin ağzı torba değil ki, büzesin!… demiş.

Sponsorlu Bağlantı

AĞA, BAŞINI EVDE BIRAKMASIN

Akşehir’in ağalarından hocanın bir ahbabı vardı. Bir gün Akşehir’e gittiği zaman onu da ziyaret etmek istedi. Ağanın konağına yaklaştığında onu pencereden başını çıkarmış etrafı seyreder gördü. Ağa da hocayı görmüştü. Onunla görüşmek ve evine almak istemediğinden başını içeri çekti. Hoca eve gelip kapıyı çaldığında kapıyı hizmetçi açtı. Hoca merhum:
– Ağa ile görüşmek, sohbet etmek için geldim, dediğinde hizmetçi verilen talimat gereği:
– Ağa evde yok efendim. Geldiği zaman sizin geldiğinizi söylerim. Belki de sizinle görüşemediğine çok üzülecektir, dedi.

Sponsorlu Bağlantı

Hizmetçinin bu sözlerine hoca gülümseyerek şu cevabı verdi:
– Ağaya söyle de dışarı çıkarken bir daha başını evde unutmasın sakın!

Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!