Sponsorlu bağlantılar

LGS’de Adrese Dayalı Sistem Başlıyor

LGS’de Adrese Dayalı Sistem Lise, Göç Furyası Başlattı

Bir milyona yakın öğrencinin liselere adreslerine göre yerleştirilecek olması, çocuklarına iyi bir eğitim aldırmak isteyen aileleri şehir içi göçe zorluyor. Adrese göre öğrenci alacak liseler arasında köklü okulların bulunması da bu göçü teşvik ediyor. Eğitim göçü ise yer değiştirme furyası oluşturuyor. Aileler, yeni adres için muhtarlara para bile teklif ediyor.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yerine gelen yeni Liseye Geçiş sistemi, il içinde göç başlattı. Bu sistemde öğrencilerin yüzde 10’u sınavla öğrenci alacak 1367 okula, 2 Haziranda yapılacak LGS puanlarla yerleşecek. Yaklaşık bir milyon öğrenci ise adreslerine göre yerleştirme yapılacak.

Sponsorlu bağlantılar

Adrese dayalı yerleştirme ise çocuklarının daha iyi bir okulda okumasını isteyen aileleri, başarılı okulların bulunduğu mahallelerde ev arayışına yöneltti. Okul için taşınma, farklı adres gösterme uygulamalarını engellemek amacıyla, e-okul üzerinden yapılacak okul tercihlerinde ikamet edilen yerde en az 6 ay bulunma şartının getirileceği duyumları, velileri harekete geçirdi. Aileler ikamet nakillerine aylar öncesinden başladı. Mahalle muhtarları yeni kurulan, şehirden uzak, okul çeşitliliği az, eğitim seviyesi düşük mahallelerden, büyük ve köklü mahallelere başvuruların olduğunu söyledi.

Muhtarlara Para Teklif Ediliyor

Bazı muhtarların Adrese Dayalı Sisteme geçilmesinde yoğunlukları arttı. İyi okulu olan mahalle muhtarları sıkıntıda. Aileler bu muhtarlara ikametlerini aldırabilecekleri adres soruyorlar. Muhtarlar yapabilecekleri bir şey olmadığını söyleseler de, ağlayanlar, yardım isteyenler, para teklif edenler bile oluyor. Muhtarlar ailelere artık ikamet çıkartmıyoruz deseler bile, “Çocuğumuz zeki ve çalışkan, heba olmasını istemiyoruz” diye karşılık veriyorlar. Hatta, “Bir adres bulursanız, o adres sahibine para teklif edebileceklerini söylüyorlar.” Herkes çocukları için haklı olarak endişeleniyor fakat ikametgah nakli konusunda muhtarların artık yetkisi bulunmuyor. İkametgah değişikliği yapmak isteyenler nüfus müdürlükleri yada e-Devlet üzerinden yapmalı. Eski alışkanlıklarla ailelerin ikametgah için muhtarlara gitmesinde hiç bir fayda olmadığını anlayan aileler son çare olarak iyi eğitim veren mahallelere göç etmeye başlıyor.

Sponsorlu bağlantılar
Bu makaleyi beğendiysen yorumunu bizimle paylaşabilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!